Nový stavební zákon bude znamenat přesun více než stovky úředníků státní správy z olomouckého magistrátu na státem zřizovaný stavební úřad. Radnice chce těmto úředníkům nabídnout volné prostory v budově Namiro v sousedství historického centra města, ve které nyní sídlí část magistrátu.
Nový stavební zákon přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně, jako je tomu nyní třeba u finanční správy. Nová úprava stavebního práva má podle vlády především zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt.
Zákon má vstoupit v účinnost v polovině roku 2023, některé změny začnou platit již od 1. ledna příštího roku. Schválená podoba normy má řadu kritiků a její projednávání provázely spory.
"Už jsme jako rada projednávali budoucí organizační uspořádání v konturách nového stavebního zákona. Bavíme se o přesunu zhruba 100 až 120 úředníků státní správy pod stavební úřad. Jsme připraveni uvolnit prostory, které dnes město má v pronájmu, to znamená budovu Namira, kam chceme soustředit a centralizovat všechny úředníky, kteří by do budoucna přecházeli," uvedl primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).
Radnice podle primátora hodlá ještě jednat s hejtmanstvím o tom, zda by v budově Namiro nemohli sedět také úředníci krajského pracoviště stavebního úřadu.
Nový stavební zákon bude podle Žbánka pro magistrát znamenat finanční úlevu. "V rámci smíšeného modelu státní správy a samosprávy jsme na každého státního úředníka dopláceli. To znamená, že na něj šly i peníze z rozpočtového určení daní určené na provoz města. Tím, že se zbavíme toho břemene například nájmu nebo obnovy informačních systémů a technologií, tak by na straně městské kasy mělo dojít k úsporám. Já věřím, že to nebude na úkor nějakých změn v rozpočtovém určení daní a že stát si opravdu svoji agendu převezme," míní Žbánek.
Díky novele stavebního zákona se už města podle Žbánka nebudou muset potýkat s námitkami systémové podjatosti. "Jsme nuceni zpracovávat agendu dostavby D1 u Přerova jenom kvůli tomu, že někdo prohlásí Přerov a vedení města za podjaté. Nebo naopak budeme předávat věci kolem třeba Šantovky někam jinam, protože jsme podjatí. Prostě tohle všechno by mělo odpadnout," dodal primátor.
Zákon, který se připravoval dlouhou dobu, má ale řadu odpůrců. Sněmovní opozice i senátoři přesun úřadů pod stát kritizovali. Senát ho dokonce jednomyslně zamítl a Sněmovna ho musela přehlasovat.
Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty uvádějí, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní. Podle odpůrců se státní správa vzdálí občanům. Podle vlády to nehrozí. Stát navíc nebude budovat nové úřady na zelené louce, ale bude se snažit využít nynější prostory.
Pátek, 6. srpna 2021, 09:04
Více než 40 procent olomouckých silnic bude potřebovat brzy údržbu nebo opravu. Takový je závěr podrobné analýzy, kterou si nechala zpracovat radnice. Náklady pouze na údržbu cest ve městě by se podle dokumentu měly pohybovat okolo 100 milionů...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.