Spolupráci záchranářů u česko-polských hranic dlouhodobě řeší Olomoucký kraj se zástupci Opolského vojvodství. Mezistátní pomoc musí posvětit smlouva na ministerské úrovni, podle zástupců hejtmanství ale optimistické odhady hovoří o možném podpisu kontraktu až v příštím roce.
„Provozovatelé záchranek na obou stranách hranice jsou ve všech směrech připraveni k vzájemné kooperaci, která by byla jistě přínosem k zlepšení zdravotní péče o obyvatelstvo. Současná legislativa to však neumožňuje,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.
Mezistátní smlouvu o přeshraniční spolupráci v oblasti zdravotnické záchranné služby uzavřela již před časem Česká republika s Rakouskem a Německem. S Polskem se to však zatím nepodařilo. „Přesto, že jednání o podobě česko-polské smlouvy probíhají už několik let, příslušné polské orgány mají zřejmě jiné priority. Podle aktuální zprávy náměstka ministra zdravotnictví České republiky pro legislativu a právo Radka Policara bude možné považovat za úspěch, pokud bude tato smlouva uzavřena v průběhu příštího roku,“ doplnil náměstek Horák.
O možnosti mezinárodní spolupráce záchranných služeb v příhraničních oblastech na území Olomouckého kraje a sousedního Opolského vojvodství v Polsku se jednalo ve Zlatých Horách. Náměstek hejtmana Dalibor Horák a člen krajské rady Ivo Mareš se sešli se starostou Zlatých Hor Milanem Rácem a zástupcem polských zdravotnických záchranářů Alexanderem Salou.
Další jednání, které by mohlo přispět k urychlení procesu přípravy smlouvy, chystá v nejbližší době také Evropské seskupení pro územní spolupráci NOVUM se sídlem v Jeleniej Gorze. Tato mezinárodní organizace vznikla v roce 2015 s cílem posílit, usnadnit a rozšířit česko-polskou přeshraniční spolupráci. Jejím členem je také Olomoucký kraj.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.