Zchátralý Dělnický dům v Černovíře, který se mimo jiné významně zapsal do dějin nezávislé kultury, čeká oprava. Zašlou slávu mu chce vrátit jeho současný majitel, který v Olomouci vlastní úklidovou firmu. Obnova čeká Peklo - hostinec v přízemí, a také sál, kde si lidé budou moci zacvičit nebo zatancovat.
Majitel olomoucké úklidové firmy Delta facility, která Dělnický dům v Černovíře vlastní, Vladimír Šišma potvrdil, že budovu hodlá opravit.
"Boční část bude sloužit jako jedna z poboček naší firmy, jinak by se měl celý Dělnický dům vrátit do téměř původního stavu. Našli jsme různé staré dokumenty, jak to tam vypadalo, když tam ještě bylo Peklo a když se sál používal jako tělocvična," řekl.
Boční část by měla být hotová do poloviny příštího roku, oprava bude stát 6 až 7 milionů korun. Hlavní část Dělnického domu přijde na řadu hned poté.
"Kdybychom byli schopni příští rok začít s opravou hlavní budovy, byl bych velmi rád. Chceme získat dotace, rekonstrukce může stát mezi 25 až 45 miliony korun. Záleží na spoustě věcí. Například na tom, jak se budou řešit izolace. Pokud bude podmínkou dotace 20 centimetrů polystyrenu, tak to samozřejmě nechceme, protože by to změnilo ráz budovy. To bychom museli hledat alternativy," vysvětlil Šišma.
Každopádně má v plánu obnovit Peklo - hostinec v přízemí, tělocvičnu nahoře a celé zázemí. Část vnitřních prostor vyhořela, ale podle Šišmy to nebude zásadní problém.
"Máme zpětnou vazbu od obyvatel, že o Dělnický dům mají velký zájem, proto jsme se rozhodli, že ho vrátíme do původního stavu. Dotace na občanskou vybavenost existují, měli bychom se do nich vejít," dodal majitel Dělnického domu.
Pro Černovír je to skvělá zpráva. "Tak, jak to teď vypadá, nic pěkného není. Někdy na jaře to tam trochu vyčistili, což nám dalo naději, ale od té doby se zase nic nedělo. Hodně lidí, co sem přijede, a také obyvatelé se často ptají, jestli nevíme, co se s Dělnickým domem bude dít," řekl předseda komise místní části Černovír a Klášterní Hradisko Jan Smejkal.
Pokud tam vznikne sál pro kulturní akce, bude to podle něho výborná věc, nehledě na to, že okolo budovy je zahrada, která by se rovněž dala využít. "Takže pokud jde o obyvatele Černovíra, rozhodně budeme moc rádi," dodal Smejkal.
Dělnický dům postavila svépomocí černovírská Dělnická tělovýchovná jednota v roce 1934. Sídlili tam rovněž Sokoli a později tělovýchovná jednota.
Za komunismu v Dělnickém domě vystupoval tehdy začínající písničkář Karel Plíhal, který měl později kvůli svým postojům s totalitním režimem velké problémy.
V prosinci roku 1986 v Dělnickém domě uspořádala svůj první podzemní hudební festival legenda olomouckého undergroundu Jaroslav Chromek. V zaplněném sále tehdy vystoupili například Psí vojáci, Stará dobrá ruční práce, Klikoroh, Moderní doba či Absolutní bezedno.
Na nepovolený koncert přijelo přes tři sta lidí z celé Moravy, festival ovšem ukončil zátah policejních složek. Pro řadu mladých lidí to bylo i tak první setkání s nezávislou a svobodnou muzikou v totalitním komunistickém Československu.
Úterý, 6. října 2020, 18:00
Už osmdesát let pomáhá chránit bezpečí lidí v Olomouci – Černovíře zdejší sbor dobrovolných hasičů. V sobotu 19. září proběhla v černovírské hasičské zbrojnici oslava tohoto jubilea.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.