Nová mobilní aplikace Cin City, která zaznamenává subjektivní vnímání městského prostředí, má pomoci městům při plánování rozvoje. Autorkou je vědkyně Lucia Brisudová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, přesněji z katedry geografie. Aplikace bude zkušebně k dispozici pro obyvatele měst Olomouc a Manchester.
Aplikace Cin City (Civic InnovatioN in CommuniTY) vznikla při výzkumné stáži, kterou Lucia Brisudová absolvovala v roce 2021 na Manchesterské univerzitě. „Její nynější podoba a obsah umožňují v jednoduchém a uživatelsky velmi přívětivém rozhraní označit, která místa občan osobně považuje za příjemná, nepříjemná nebo opuštěná,“ objasnila. Krom toho pomocí aplikace autoři zjišťují, jaká je intenzita určitého problému a co je jeho příčinou.
Informace, kterou uživatel zadá do aplikace, se s aktuálním časem a GPS souřadnicemi bezprostředně uloží do databáze, která bude přístupná pro odborníky z radnic. Uživatelé však nemusí mít obavy ze sledování jejich pohybu prostřednictvím aplikace. Ta zaznamenává pouze polohu místa, které uživatel nahlásí.
Pátek, 25. února 2022, 06:58
Dostupné kapacity pro ubytování lidí prchajících před válkou mapuje Olomoucký kraj. Materiální a finanční pomoc pro občany napadeného státu ve východní Evropě připravuje také Olomouc, Přerov a další obce v regionu.
Ačkoliv Cin City byla vytvořena jako součást disertačního výzkumu, autoři chtěli od začátku využít nasbíraná data i pro strategický rozvoj Olomouce a Manchesteru. Vedení obou měst se do výzkumu ochotně zapojila.
„S průběhem výzkumu i s předběžnými výsledky je seznámen Odbor strategie a řízení statutárního města Olomouce. Společně se snažíme o to, aby město po skončení výzkumu získané informace dále prakticky využilo a aplikaci Cin City už nyní zpřístupnilo co nejširšímu okruhu obyvatel Olomouce,“ podotkla Brisudová. Autoři taktéž spolupracují s Centrem dopravního výzkumu. To využije data při zpracovávání aktualizace Plánu udržitelné městské mobility Olomouce.
Sobota, 26. února 2022, 16:25
V rámci obnovy olomoucké radnice, která probíhala mezi lety 2015 až 2020 byla v radniční věži vybudovaná expozice archeologických nálezů. Jedná se o exponáty od 12. do počátku 16. století, které byly nalezeny v historickém jádru Olomouce. Za...
Nápad na vytvoření aplikace, která bude zaznamenávat údaje o vnímání různých částí města jejich obyvateli, dostala vědkyně při svém disertačním výzkumu. V tom se věnovala vnímání urbánního prostředí z pohledu obyvatel. Brisudová se zabývá také změnami vnímání městského prostředí během dne a noci nebo z dlouhodobějšího hlediska.
Tento přístup má být součástí tzv. participativního mapování, které spočívá v přímém zapojení občanů do veřejného prostoru. „V posledních letech se tento postup dostává stále více do popředí a aplikuje se v mnoha městech v České republice i zahraničí. Výsledkem mapování jsou komplexní podklady obsahující podněty, které jsou založeny na reálných zkušenostech obyvatel a které dál slouží při efektivnějším a cíleném plánování prostředí města,“ doplnila Brisudová.
Autorka se nyní bude věnovat odborné spolupráci na probíhajícím výzkumu, zároveň by ráda v budoucnosti rozšířila aplikaci v souvislosti s vnímáním bezpečnosti ve městech.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.