Počasí dnes2 °C, zítra3 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Imigrační vlna v kraji výrazně klesla. Nyní řešíme, jak uprchlíky adaptovat do běžného života, říká hejtman

Takřka trojnásobně poklesl v porovnání s předchozím měsícem počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří se v dubnu zaregistrovali na území Olomouckého kraje. Hejtmanství nyní díky tomu může omezit provoz asistenčního centra, výrazněji se ale potřebuje zaměřit na pomoc přímo v obcích a městech s řešením potřeb běženců. Komplikací je podle vedení kraje nevyhovující databáze monitorující pohyb uprchlíků.

„Ke včerejšímu dni jsme v kraji evidovali 9717 ukrajinských uprchlíků. K tomu přidávám odhadované číslo, podle kterého může být v regionu zhruba o tisíc uprchlíků víc. Ti se zatím neregistrovali v KACPU,“ informoval novináře hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (Piráti a STAN).

Zatímco v březnu registrovala Asistenční centra pomoci Ukrajině 7200 příchozích ukrajinských občanů, za takřka uplynulý měsíc duben jich bylo 2500. „Je zřejmé, že proud lidí z Ukrajiny se výrazně zmenšuje. Tomu odpovídají opatření, která provádíme,“ podotkl hejtman.

Provozní doba administrativní části KACPU se od pondělí omezí od 8 do 16 hodin a v neděli bude pro tyto úkony uzavřeno. „Když přijdou uprchlíci v neděli nebo v noci, tak se mohou najíst, ubytovat se, administrativní úkony proběhnou v provozní době,“ vysvětluje hejtman Suchánek s tím, že již od začátku tohoto týdne je zakonzervované zařízení UACPU v Šumperku, které poskytovalo služby uprchlíkům v severní části kraje.

Oslavy Dne vítězství budou v kraji komorní. Kvůli ruské agresi na Ukrajině

V menším rozsahu proběhnou na řadě míst Olomouckého kraje oslavy 77. výročí konce 2. světové války. Zástupci měst a organizací uctí památku padlých sovětských vojáků položením květin u pomníků, další program se s ohledem na ruskou agresi na Ukrajině...

Podle něj je nyní prakticky jisté, že krajské centrum pro uprchlíky bude fungovat do konce května a o dalším osudu těchto zařízení napříč republikou bude rozhodovat vláda. KACPU eviduje také pokles příspěvků do dobročinné sbírky, ze které jsou zajišťovány základní potřeby pro běžence. „Stále je pro nás důležitá i podpora a pomoc veřejnosti. I nadále sbíráme potraviny, hygienické potřeby, spacáky, karimatky, prací prostředky a podobně,“ uvedla Alena Hložková, vedoucí oddělení krizového řízení olomouckého hejtmanství.

Kraj nyní poskytuje součinnost obcím při řešení důležitých životních situací, kterými se zabývají rodiny, které uprchly před válečným konfliktem do České republiky. „Činnost v terénu je nyní zásadně důležitá a mnohem komplexnější než v KACPU. Bude nás stát hodně sil, jedná se o to, jak uprchlíky adaptovat a integrovat do našeho běžného života,“ konstatuje Josef Suchánek a vysvětluje: „Jedná se o zajištění předškolní a školní docházky, zdravotní péče a samozřejmě zaměstnání a poskytování sociálních služeb.“

V některých oblastech kraje je dostupnost volných míst ve školách bezproblémová, jsou však i lokality, kde je kapacita téměř naplněna. „Zcela jistě nemáme takový problém jako má Praha nebo okolí hlavního města. V této situaci nejsme, ale v krajském městě to samozřejmě žádná paráda není, až tolik volných míst ve školách a školkách nemáme. A čím jsme dál od Olomouce, tak je to přece jen přijatelnější. V některých okrajových částech kraje jsou rádi, když jim uprchlíci naplní nevyužitou kapacitu školy. Ale je potřeba, aby se to potkalo i s nabídkou práce,“ objasnil hejtman Suchánek.

Při řešení možnosti zaměstnání uprchlíků naráží pracovníci na problémy při potřebě jednoduchého a přehledného získávání informací z databází. „Systém, který teď máme a dál se vyvíjí, není bohužel dostatečně dynamický. Bude se to muset dál řešit. Nemáme nástroj, kterým bychom mohli efektivně sledovat, kde máme jaké lidi a jaké třeba mají kompetence pro pracovní trh,“ prohlásil hejtman.

Přerov plánuje opravu bytů pro ukrajinské běžence. Ve městě našlo azyl pět set uprchlíků

Takřka dva a půl tisíce ukrajinských uprchlíků našlo azyl v Přerově či v okolních obcích, které pod město spadají. Do škol a školek dochází okolo stovky dětí z Ukrajiny. Přerovská radnice vyčlenila pro ubytování běženců Hotel Zimní stadion, ve hře...

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Stanislav Heloňa

Štítky Ukrajina, KACPU, krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, pomoc, podpora, škola, školka, práce, zaměstnání, Olomouc, uprchlík, Josef Suchánek, Olomoucký kraj, Česká pirátská strana, Starostové a nezávislí, Asistenční centrum, Česko, Praha

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Imigrační vlna v kraji výrazně klesla. Nyní řešíme, jak uprchlíky adaptovat do běžného života, říká hejtman  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.