Na co si dát pozor při cestování vlakem či při pohybu blízko železnice? Do Olomouce zavítá na začátku celostátní jízdy takzvaný Preventivní vlak, který žákům a studentům základních i středních škol přiblíží důležitá pravidla, která je nutná dodržovat. Program provede děti a mládež přes trojici stanovišť, která jim přiblíží i práci záchranářů a základy první pomoci.
Po dvouleté přestávce zaviněné protiepidemickými opatřeními se na české koleje vrací Preventivní vlak bezpečné železnice – hned první ze zastávek je v plánu v Olomouci do 17. do 18. 5. na hlavním nádraží.
„Preventivní vlak bezpečné železnice navštěvuje česká a moravská nádraží již od roku 2007, určený je pro žáky vyšších tříd základních škol a studenty středních škol, kterým ukazuje, jak také může skončit zbytečné riskování, hazard či nepozornost v blízkosti kolejí či přímo na nich,“ říká mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
Žáci a studenti se během návštěvy vlaku mimo jiné seznámí s nebezpečím zasažení elektrickým proudem z trolejí při nedovoleném výstupu na střechu vagónu, vážnými úrazy při riskantním přecházení přes koleje či naskakování a vyskakování z jedoucího vlaku nebo s následky nerespektování signalizace na železničních přejezdech.
„Starší děti a mládež mají někdy nebezpečné nápady, pokoušejí štěstí a mají pocit, že se jim nemůže nic stát. Jenže opak je pravdou, alespoň pokud jde o železnici. Například expres rozjetý na 160 km/h ujede každou minutu přes 2,5 kilometru a nezastavíte ho tak snadno jako auto. Nejen na to upozorňuje právě Preventivní vlak,“ poznamenává Michal Krapinec, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.
Čtvrtek, 13. ledna 2022, 08:41
Hlubočky, Bohdíkov, Smržice a Odrlice. Od minulého pátku už ke čtyřem dopravním nehodám na železničních přejezdech vyjížděli hasiči a další složky IZS v Olomouckém kraji. Ve středu večer zasahovali u kolize vlaku a dodávky u Odrlic na Litovelsku, ve...
Žáci a studenti procházejí v rámci programu Preventivního vlaku třemi stanovišti. Tím prvním je speciální vůz, kde bude probíhat projekce třetího dílu hraného dokumentu s názvem To nedáš! Ten vychází z reálných mimořádných událostí, které se skutečně staly, a varuje před jejich následky.
Druhý, konferenční vůz je připraven pro diskuzi žáků a studentů s odborníky, kteří šetří nehody na železnici. „Vyšetřovatelé s nimi budou rozebírat jednotlivé nebezpečné situace na železnici, v krátkých spotech se zde představí Pravidla bezpečné železnice. Po jejich promítnutí bude vždy následovat diskuse o tom, co udělali figuranti špatně, jaké pravidlo porušili a jaké to mělo následky,“ podotkl mluvčí Gavenda.
Na třetím stanovišti pak bude probíhat nácvik život zachraňujících úkonů. Záchranáři uvedou žáky a studenty do situace, kdy narazí na nehybného člověka a mají jen sekundy na rozhodnutí, jak se zachovat. Seznámí se s tím, jak mají správně diagnostikovat stav tohoto člověka a jak mají postupovat v záchraně jeho zdraví, či dokonce života.
Souprava Preventivního vlaku na své trase pak pokračuje do Brna-Králova Pole (19. a 20. 5.), dále poté do Prahy-Dejvic (24. a 25. 5.) a sezonu zakončí na hlavním nádraží v Plzni (26. a 27. 5.).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Prevence ano , ale dodnes nevím, jak se mají lidé dostat k vlaku, když na nádraží chybí podchod či nadchod a jediná přístupová cesta je po silnici. Na koridoru Brno - Praha je silný provoz - jedou třeba 4-5 vlaků za sebou. K tomu je posun ve stanici. Mne učili, že na vlak se chodí včas 5 minut před odjezdem. Bohužel na nádraží Rájec - Jestřebí to neplatí. Tam přejeli od stavby koridoru více než 20 lidí. Kde máte na dálnici úrovňový přechod pro chodce ??.