Volně žijící ptáky, kteří v olomoucké zoo naráželi na prosklený pavilon levhartů, zastaví speciální bezpečnostní nálepky. Nevšední polepy pavilonu navíc dodaly originální vzhled. Podle odhadů ornitologů nárazem do skla zahyne v Evropě každý rok až sto milionů ptáků.
Sobota, 21. května 2022, 13:12
Jednu z voliér naproti euroasijskému safari v olomoucké zoo obydlely seriemy rudozobé, příbuzné gigantického nelétavého ptáka, vrcholového predátora z období třetihor. Mladý pár seriem je první v historii svatokopecké zoologické zahrady, samec...
Prosklený pavilon levhartů mandžuských je jedním z lákadel svatokopecké zoologické zahrady. Návštěvníci mohou šelmy pozorovat hned z několika stran, rozsáhlé skleněné plochy jsou však nebezpečnou překážkou pro volně žijící ptáky.
Mluvčí zoo Iveta Gronská potvrdila, že nárazů do prosklených ploch přibývalo, často je ptáci nepřežili, a bylo nutné tento stav neprodleně řešit.
“Proto jsme zrealizovali nevšední polepy. Drobní pěvci létají rychlostí minimálně 30 kilometrů za hodinu. Velké množství ptáků má oči umístěné po stranách hlavy, jejich zorný úhel tak dosahuje až 360 stupňů, bohužel mají díky tomu zhoršené prostorové vidění. Skleněnou bariéru jako bariéru nevnímají, a letí dál za tím, co vidí za ní, což zapříčiní nechtěný střet," vysvětlil expert Pavel Javůrek.
Podle odhadů ornitologů nárazem do skla zahyne v Evropě každý rok až 100 milionů ptáků. Pavilon levhartů je první vlaštovkou, olomoucká zoo v blízké době plánuje různými způsoby zabezpečit většinu zdejších rizikových skleněných ploch.
"Jako environmentálně vzdělávací instituce chceme jít v chránění přírody příkladem," dodala mluvčí zoo Gronská.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.