Místo s rozmanitou historií v Olomouci už padesát let patří růžím. Jedinečné olomoucké rozárium stojí na místě bývalého pevnostního koliště, později zde byla městská skládka. Před půlstoletím nastal estestický obrat a nyní ve vyhledáváné rekreační zóně roste tři a půl tisíce keřů různých barev, tvarů i vůní.
V rozáriu, které je součástí botanické zahrady Výstaviště Flora, pečují zahradníci o růžové keře zhruba devíti stovek odrůd. Současná podoba areálu o rozloze tři a půl hektarů se začala rýsovat na začátku 70. let minulého století podle návrhu pražského architekta Emila Zavadila.
Středa, 8. června 2022, 20:40
Oproti roku 2020 narostla návštěvnost turistických cílů v Olomouckém kraji loni o dvě procenta. Statistické ukazatele ale stále zaostávají za předcovidovým obdobím. V roce 2019 zavítalo na turistických místech regionu 2,85 milionu návštěvníků, loni...
„Ve starých dobách se v těchto místech nacházelo předměstí Olomouce. Celá oblast tvořila jakýsi ostrov obtékaný ze všech stran vodou. Po jižním a východním okraji tekla Střední Morava v místech, kde se nyní nacházejí tenisové kurty. Podle dobového plánu z roku 1862 zde byla plánována sadovnická úprava a stavba skleníků,“ popisuje Jozef Laššák ve výroční zprávě Památkového ústavu v Olomouci za rok 1999.
Nyní oblíbená relaxační lokalita byla za časů olomoucké barokní pevnosti mimo opevněnou oblast, svažovalo se přes ni takzvané koliště, tedy násyp tvořící nejkrajnější část ochrany z vyvezené zeminy. Území, na kterém se rozárium rozkládá, později sloužilo jako městská skládka. Po dvou letech potřebných úprav se v roce 1972 otevřelo milovníkům krásných trnitých rostlin.
Pondělí, 13. června 2022, 16:48
Netypické doplňky získal před dokončením most přezdívaný Rejnok na olomoucké Masarykově třídě. Zvlněné středové pásy osadili stavaři speciálními ostnatými koulemi, které by měly potenciálním dobrodruhům zabránit ve výstupu na konstrukci mostu. Na...
I díky své kvalitní architektuře je olomoucké rozárium dodnes výjimečné. Architekt Emil Zavadil pro tuto netradiční růžovou zahradu zvolil koncept přísně geometrických betonových polí. Celý prostor současně evokuje na vodní hladině plující ledové kry, z nichž vykvétají růže. „Olomoucké rozárium tak právem patří mezi významné objekty moderní zahradní architektury ve střední Evropě,“ podotkl mluvčí Výstaviště Flora Michal Poláček.
Poslední proměnou prošlo rozárium v roce 2016, kdy se původní projekt rozvinul dalšími prvky. Přibyla dřevěná mola, stínící plachty, pergoly a vylepšením prošly i bazénky v areálu. „Současná moderní podoba rozária je dílem zahradního architekta Zdeňka Sendlera. Nejen pro Olomoučany dnes rozárium představuje úžasnou oázu klidu a prostor pro relaxaci,“ věří Eva Fuglíčková, ředitelka Výstaviště Flora Olomouc.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.