Padesátku žárových hrobů včetně uren již v letošním roce objevili archeologové při průzkumu lokality v olomoucké části Slavonín, kde se mají stavět rodinné domy. Místo experti zkoumají již od roku 2008, jde o nejrozsáhlejší osadu takzvané jordanovské kultury na Moravě.
Průzkum provádějí odborníci z Archeologického centra Olomouc. Nejzajímavější nálezy pochází z období takzvaných popelnicových polí z počátku doby železné.
"Název popelnicové pole je odvozen od charakteristického pohřebního rituálu této doby, který spočíval ve spalování mrtvých a ukládání jejich pozůstatků do uren – popelnic," vysvětlil vedoucí archeologických výzkumů ve Slavoníně Marek Kalábek.
Pondělí, 13. června 2022, 14:42
Rekonstrukce vodovodu podél jižního a západního průčelí kostela sv. Mořice v Olomouci přinesla pozoruhodné archeologické nálezy, například textilní čelenku zdobenou českými granáty, medailonky, křížky nebo torzo relikviáře či boty. Archeologové...
Letos zde archeologové objevili již padesát žárových hrobů včetně uren. Místo zkoumají od roku 2008, dosud odkryli 612 sídlištních objektů a 297 hrobů. Jedná se tak o jedno z největších nalezených pohřebišť popelnicových polí v našem regionu. Velká část sídlištních objektů pochází z počátku pozdní doby kamenné, což znamená, že jde o nejrozsáhlejší osadu takzvané jordanovské kultury na Moravě.
"Archeologický výzkum ve Slavoníně probíhá za výrazné finanční pomoci Olomouckého kraje," sdělil v tiskové zprávě krajský radní pro oblast kultury Jan Žůrek (Spojenci).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.