Počasí dnes2 °C, zítra2 °C
Pátek 22. listopadu 2024  |  Svátek má Cecílie
Bez reklam

Litovel začne testovat třídění kuchyňského odpadu. Bude sloužit k výrobě elektřiny

V Litovli na Olomoucku začne v září zkušební sběr kuchyňského odpadu. Na elektrickou energii, teplo a biometan ho bude zpracovávat bioplynová stanice v Rapotíně na Šumpersku. Město doufá, že tak sníží množství odpadu, který vyváží na skládku. Kontejnery na gastroodpad budou rozmístěny ve vybraných částech Litovle.

"Smyslem tohoto projektu je snížení podílu směsného komunálního odpadu ukládaného na skládku a tím omezení růstu poplatků za jeho likvidaci, což každým rokem výrazně zatěžuje městskou pokladnu, ale i rozpočty našich občanů," uvedlo vedení města. Kuchyňský odpad podle statistik tvoří až třetinu obsahu popelnic na směsný komunální odpad.

Při vytřídění kuchyňského odpadu klesne nejen množství uloženého směsného komunálního odpadu na skládkách, ale také poplatky za jeho likvidaci, které stále rostou. "Smyslem projektu je tento odpad místo skládkování využít jako obnovitelný zdroj a energeticky jej zpracovat v lokálních bioplynových stanicích," píše se na webu radnice.

Obce v kraji začínají třídit gastroodpad. Ze zbytků jídel je zelená energie, pokryla by odběr desítek domácností

Třídění gastroodpadu si v Olomouckém kraji získává stále větší podporu. Jako první v zemi začali se sbíráním zbytků jídel a odpadů z kuchyni lidé v Šumperku, nyní se připojují další města. Desítky tun odpadů putují do bioplynové stanice v Rapotíne,...

Zařízení ECR Rapotín vzniklo v areálu bývalých skláren a zajišťuje svoz, příjem a třídění odpadů. Zároveň v něm funguje bioplynová stanice. Centrum může ročně zpracovat až 30 tisíc tun bioodpadu, produktem jsou bioplyn a organicko-minerální hnojiva. V roce 2019 zde přibylo zařízení na úpravu bioplynu, které ročně dokáže vyrobit až 1,3 milionu metrů krychlových biometanu.

Projekt Třídím gastro byl loni zaveden v několika obcích na Šumpersku. Nádoby na kuchyňské zbytky jsou například v Šumperku, Velkých Losinách, Rapotíně, Novém Malíně a Bludově. Ze Šumperka do Rapotína každý týden putují více než dvě tuny biologicky rozložitelného odpadu, což ročně dělá zhruba 100 tun odpadu, který neskončí na skládce, ale místo toho najde energetické využití.

Sběr kuchyňského odpadu od letošního jara testuje radnice ve Šternberku na Olomoucku. Na některých sídlištích a také v několika ulicích ve Šternberku město nechalo instalovat celkem 13 nádob na gastroodpad. Několik desítek nádob na sběr kuchyňského odpadu bylo loni na podzim zkušebně rozmístěno na sídlišti Povel v Olomouci.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Litovel

Štítky gastroodpad, třídění, testovací provoz, kuchyně, Litovel, biologicky rozložitelný odpad, bioplyn, odpad, Rapotín, Olomoucký kraj, okres Šumperk, Šumperk, Šternberk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Litovel začne testovat třídění kuchyňského odpadu. Bude sloužit k výrobě elektřiny  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.