Počasí dnes3 °C, zítra2 °C
Sobota 23. listopadu 2024  |  Svátek má Klement
Bez reklam

Rybáři pomocí čipů monitorují využití rybího přechodu v Hranicích. V době tření může jít o stovky ryb denně

Pomocí čipů nyní rybáři monitorují pohyb ryb na rybím přechodu, který nedávno začal fungovat na jezu v Hranicích na Přerovsku. V době tření může jít až o stovky ryb denně. Jezy jsou pro tažné ryby na Bečvě nepřekonatelnou překážkou, podobných rybích přechodů však na řece moc není.

"Dříve bývalo zcela běžné, když na řece byly pevné jezy, tak všechny byly opatřené rybím přechodem buď formou odtoku, nebo nějakým vybudovaným korytem. Bečva je osazená hlavně tažnými rybami, jako jsou ostroretka, parma, lipan nebo pstruhové ryby, které se potřebují pohybovat. Když rybě do cesty postavíte pevný jez, tak řeka ztrácí vlastně to nejdůležitější, kdy ryba pokrývá celý tok. Jinak jsou tam mrtvé úseky, které se musí uměle dosazovat," vysvětluje předseda místní organizace Českého rybářského svazu v Hranicích Pavel Helísek.

Na jezu podle něho kdysi bývala strouha, která byla přirozeným odtokem. Vznikla tam však vodní elektrárna, která je pro ryby smrtelnou překážkou. 

"Provoz na rybím přechodu nyní monitorujeme, ryby mají čipy, které zaznamenávají indikátory. Když se poprvé pustila voda, celý přechod byl plný mníků. To byl první signál, že se přechod začíná využívat. Ryby si na něho musí nejprve zvyknout, očichat si ho, zjistit, že je to bezpečné. V době tření tam mohou být i stovky ryb denně," popisuje Helísek. 

Klíčové protipovodňové opatření na Bečvě bude mít podobu suché nádrže, schválila vláda

Klíčové vodní dílo Skalička na Přerovsku, které má chránit před povodněmi více než sto tisíc obyvatel v povodí Bečvy, bude mít podobu boční suché nádrže. Voda do ní nateče, a sníží se tak průtok v řece. Tuto variantu protipovodňové ochrany Přerovska...

Pro obnovu života v Bečvě, která se stále ještě vzpamatovává z otravy kyanidy, je volný pohyb ryb po řece velmi důležitý. Například ostroretka je podle rybářů schopná putovat až čtyři kilometry. "V roce 2020 byla Bečva vytrávená a generační ryby tam teď nejsou. Většinou jde o dvouleté ryby, které jsme začali vysazovat. Jakmile půjdou do tření, vytíženost rybího přechodu bude značná," předpovídá Helísek.

Rozšiřování hranického jezu zahájilo Povodí Moravy v roce 2020 v rámci protipovodňové ochrany Pobečví. Investice na rozšíření jezu a stavbu rybího přechodu byla téměř 240 milionů korun.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Hranice

Štítky rybí přechod, jez, ryby, tření, migrace, rybářský svaz, Povodí Moravy, Hranice, Bečva, okres Přerov, Český rybářský svaz, Povodí Moravy (státní podnik)

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Rybáři pomocí čipů monitorují využití rybího přechodu v Hranicích. V době tření může jít o stovky ryb denně  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.