Na osm desítek popelnic na gastroodpad je v Šumperku aktuálně k dispozici pro třídění recyklovatelného materiálu z kuchyňských zbytků. Město jich v budoucnu plánuje rozmístit až tři sta. V prvním roce pilotního projektu se do této aktivity zapojilo třináct dalších obcí včetně Olomouce. Odpad míří do bioplynové stanice v Rapotíně, kde se využije jako surovina pro výrobu stlačeného zemního plynu.
Po měsících příprav odstartoval v květnu 2021 projekt Třídím gastro. „Šumperk se stal prvním městem v Česku, které začalo celoplošně tuto komoditu třídit. V první fázi byly rozestavěny čtyři desítky nádob, o které se lidé dobrovolně hlásili,“ uvedla mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.
Čtvrtek, 21. července 2022, 20:23
Oblíbená kašna U koně v Šumperku je prázdná. Voda z ní mizí a musí se opravit. Město se však rozhodlo, že kašnu nechá prázdnou až do doby, kdy bude revitalizovat celý park. Šumperská opozice to kritizuje. Tvrdí, že park dlouhodobě chátrá a město mu...
Podle místostarosty Jakuba Jirgla (ANO) mají v Šumperku nejvyšší naplněnost nádob, ta se pohybuje okolo 40 kilogramů, v Olomouci se tento údaj pohybuje na čtvrtinové hodnotě. „Do dvou až tří let by měli mít všichni občané nádoby na třídění v docházkové vzdálenosti, počítáme že po Šumperku budou zhruba tři stovky hnědých popelnic,“ prozradil další plány města Jakub Jirgl.
Kvůli zpřísňující se legislativě bude cena za likvidaci odpadu pro obce postupně narůstat, důraz se klade na co největší třídění a recyklaci. „Gastroodpad tvoří podle průzkumů až třetinu obsahu černých popelnic na směsný odpad a zároveň patří k nejtěžším složkám. Čím více se tuto komoditu podaří z popelnic se směsným komunálním odpadem vytřídit, tím méně zaplatí město za jeho svoz a ukládání na skládku,“ objasnila mluvčí Singerová.
Úterý, 19. července 2022, 13:02
Ještě více než rok by měl trvat stavební ruch kolem šumperského zimního stadionu, který tak dostane novou přístavbu s tribunou a potřebným zázemím nejen pro sportovce. V harmonogramu projektu za padesát milionů korun došlo ke změně, oproti původním...
Za první rok od spuštění projektu doputovalo do rapotínské bioplynové stanice asi 90 tun odpadu, který by jinak skončil na skládce. Toto množství představuje asi 350 tisíc nesnědených jídel, z nichž lze vyrobit takové množství BioCNG, které vystačí na ujetí téměř 100 tisíc kilometrů.
„Smyslem třídění gastra je především smysluplné využití této komodity, která se zpracovává jako obnovitelný zdroj v lokálních bioplynových stanicích. Tento projekt by zároveň mohl vést k tomu, že lidé najdou cestu k omezení plýtvání potravinami a zamyslí se, proč a jak vůbec vzniká odpad,“ podotkl Jakub Jirgl.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.