V olomoucké zoo dnes uhynul šestnáctiletý samec geparda štíhlého Duma. Měl chronické potíže spojené s vysokým stářím. Na nějakou dobu tak končí oblíbené komentované krmení gepardů, vedení zoo však do budoucna chce vytvořit nový chovný pár této této nejrychleji běhající kočkovité šelmy planety.
Neděle, 31. července 2022, 07:19
Damani skalní mají za nejbližšího příbuzného živočicha slony. Jejich výběh v olomoucké zoo ožil, neboť se páru narodilo první potomstvo – hned tři mláďata. V Zoo Olomouc se dosud povedlo odchovat přes dvacet mláďat.
"Duma dnes završil svůj život. Stalo se tak v důsledku chronických potíží zažívacího traktu spojených s vysokým stářím. Návštěvníci ho ve výběhu mohli vidět naposledy včera, kdy se pomyslně přišel rozloučit na komentované krmení," potvrdila zooložka Jitka Vokurková.
Vedení zahrady chce vytvořit nový chovný pár. "Do budoucna se s gepardy olomoucká veřejnost jistě zase setká, jen to nebude hned. Je třeba zahájit jednání s koordinátorem této nejohroženější kočky Afriky, která v důsledku ztráty přirozeného prostředí, lidského faktoru a ilegálního obchodu žije v nízké populaci čítající zhruba 7500 jedinců," slíbil ředitel zoo Radomír Habáň.
Olomoucká zoo chová gepardy od roku 1999, za tu dobu odchovala dvanáct mláďat. Jde o nejrychlejšího savce planety, dokáže vyvinout rychlost přes sto kilometrů v hodině. "Gepard se při běhu pohybuje až sedm metrů dlouhými skoky. Ve vzduchu manévruje dlouhým ocasem, který mu pomáhá udržet rovnováhu. Při běhu vypadá, že levituje. Touto rychlostí dokáže běžet asi dvacet vteřin," popsala v tiskové zprávě mluvčí zoo Iveta Gronská.
Gepard je proto nejúspěšnějším samotářským lovcem, až 70 procent jeho loveckých pokusů končí úspěchem. Gepardi se dožívají v průměru 15 let.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.