Damani skalní mají za nejbližšího příbuzného živočicha slony. Jejich výběh v olomoucké zoo ožil, neboť se páru narodilo první potomstvo – hned tři mláďata. V Zoo Olomouc se dosud povedlo odchovat přes dvacet mláďat.
První damani přicestovali do olomoucké zoo v roce 1997. Tehdy pobývali v pavilonu žiraf, později se přesunuli do pavilonu Kalahari, kde sdílí domov s hrabáči kapskými. „Ačkoliv se jedná o afroarabský druh, tito damani stejně jako další obyvatelé tohoto pavilonu nesou stejný druhový název capensis,“ sdělila mluvčí zoologické zahrady v tiskové zprávě Iveta Gronská.
Současný pár damanů skalních tvoří sameček přivezený ze zoo v Hamburgu a samička ze zoo na Hané. „Jedná se o zcela první potomstvo tohoto páru. Tak, jak se zpočátku ukrývali, tak nyní již skotačí ve venkovním výběhu i vnitřní ubikaci,“ vysvětlila zooložka Libuše Veselá.
Pátek, 29. července 2022, 18:35
Přes zrekonstruovanou křižovatku na ulici Schweitzerova na olomouckém sídlišti Povel už projíždějí auta a procházejí chodci, cyklisté zatím nové cyklostezky využívat nemohou. Chybí na nich finální vrstva červeného asfaltu a město v této fázi stezky...
Zajímavostí o damanech je fakt, že jejich horní řezáky neustále dorůstají. U starších jedinců mohou připomínat sloní kly. „Se slony je spojují některé kosterní znaky a příbuzenským vazbám nasvědčují i nejnovější poznatky molekulární biologie,“ vysvětlila Gronská.
Přirozené prostředí damanů jsou africké křovinaté savany a skalní útvary. Jejich hmotnost nepřesahuje pět kilogramů a na první pohled připomínají divoká morčata. Damani chodí po celé generace vykonávat potřebu na stejné místo. Výsledná lepkavá hmota, známá jako hyraceum, se používá v jižní Africe jako lidový lék při léčbě například epilepsie nebo křečí.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.