Spolek Hanácký Jeruzalém nedávno v ulicích Prostějova uložil další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. Nedaleko někdejšího Templu na náměstí Svatopluka Čecha číslo 2 uložil kameny za Lydii Bandovou, Pavla a Helmuta Bandovy. Lydie byla zavražděna ve věku 14 let v Malém Trostinci a Pavel a Helmut oba ve věku 13 let také v Malém Trostinci.
Neděle, 14. srpna 2022, 09:54
Spolek Hanácký Jeruzalém nedávno v ulicích Prostějova uložil další Kameny zmizelých za oběti holocaustu. V ulici Komenského č. 6 to byly kameny za Kateřinu Altarovou a Emila Altara. Oba byli zavražděni v Malém Trostinci v roce 1942, Kateřina ve věku...
Rodiče všech dětí, David a Ricka Bandovi, pocházeli z východního Slovenska. "Otec byl rodák z Velkých Tarkan u Košic, byl učitelem a kantorem židovské obce ve Svitavách. Po vyhnání ze Sudet se v říjnu 1938 všichni přistěhovali do Prostějova. David Banda byl na jaře roku 1942 poslán do pracovního tábora určeného pro prostějovské Židy v Žárovicích-Hamrech," popsala Jana Gáborová ze spolku Hanácký Jeruzalém.
Maud Beerová vzpomíná na tuto rodinu ve své knize Co oheň nespálil. "Přišli do Prostějova s vlnou uprchlíků ze Sudet, ze Svitav; rodiče, Lydie a dva mladší bratři – dvojčata Helmut a Pavel. Tatínek byl ve Svitavách rabínem či kantorem. Bylo to těžké být uprchlíky, přestože se židovská náboženská obec o ně starala a pomáhala. Přijali jsme Lídu mezi sebe, neměla to lehké, ne snadno se kamarádila. Zato její bratříčkové, tak různí, že bylo těžko věřit, že jsou dvojčata – jeden byl malý kulatý, druhý vysoký hubený; oba rošťáci, myslím lehce zapadli do skupiny chlapců svého věku. Všichni jsme náleželi k sionistickému hnutí mládeže, které bylo jak ideologické, tak společenské. I Bandovi byli přímo ze šlojsky posláni 14. července 1942 z Terezína do Polska, dnes víme, že do Malého Trostince," napsala Beerová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.