Po únorovém pádu finanční instituce Sberbank čekaly Senici na Hané na Olomoucku krušné časy. Obec měla v této bance uložené desítky milionů a čerpala od ní i úvěr. Ten nyní dvoutisícové sídlo poctivě zkrachovalé bance splácí a čeká na výsledek insolvenčního řízení. Podobně jako další samosprávy s obavami, obce i kraje jsou totiž v pořadníku vrácení peněz až na posledním místě.
S pouze padesáti tisíci korunami na kontě se náhle ocitla v krizi Senice na Hané letos v únoru, když kvůli krachu Sberbank přišla o více než 45 milionů korun na různých typech účtů. Vklady mají pojištěné pouze malé vesnice, jejichž roční daňové příjmy jsou nižší než 500 tisíc euro. Tuto kvótu Senice ale převyšuje.
Největší komplikací pak bylo dokončení rozpracované stavby kanalizace, na kterou navíc obec čerpala dotace. Se situací se v rámci složitých možností dokázali v Senici na Hané vypořádat. „Schválili jsme přijetí úvěru, abychom mohli dokončit investiční akci, tedy výstavbu kanalizace v místní části Cakov. Teď čekáme na průběh a výsledek insolvenčního řízení,“ konstatoval znovuzvolený starosta Michal Tichý.
Pátek, 11. března 2022, 18:34
Možná do největších potíží v souvislosti s pádem bankovní instituce Sberbank se v Olomouckém kraji dostala Senice na Hané. Dvoutisícová obec si na začátku února uložila do banky s vazbami na Rusko desítky milionů korun úspor, situace se nečekaně...
Proces, při kterém by se měly v co nejvyšší míře vrátit peníze ze Sberbank jejich majitelům, probíhá už několik měsíců. Chybějící prostředky a nejistá situace vedly v Senici k pozastavení plánovaných projektů. „Všechno jsme zrušili a nyní bude zasedat nové zastupitelstvo, vytvoříme rozpočet na další rok. Musíme navíc splácet úvěr do Sberbank, měsíčně se to pohybuje okolo čtvrt milionu korun,“ podotkl starosta Tichý.
Podle vyjádření insolvenční správkyně zkrachovalé banky Jiřiny Lužové se nyní jedná o prodeji úvěrového portfolia Sberbank ve jmenovité hodnotě 47,7 miliardy korun do České spořitelny. Jaká bude skutečně uhrazená cena zájemcem se teprve ukáže. Právě tento výsledek bude klíčový pro uspokojení nároků lidí a institucí, kteří měli v bance peníze. S aktuálním systémem ale nesouhlasí zástupci 29 měst a obcí, které vydaly společnou tiskovou zprávu. Mezi znepokojenými představiteli samospráv jsou z regionu kromě Senice na Hané také například představitelé obcí Žulová, Bílá Voda, Štěpánov, Určice či měst Moravský Beroun, Uničov nebo Šternberk.
„Na základě insolvenčního zákona jsou jasně dané postupy, jak to bude s vypořádáváním věřitelů. Obce jsou až na konci. Nesouhlasíme s tím, že garanční fond, který je na prvním místě, je zastoupený ve věřitelském výboru. Pak nemá žádnou motivaci usilovat o to, že bude majetek banky prodaný draze. Potřebujeme, aby hodnota byla co nejvyšší a dostalo se i na nás, kteří jsme v pořadníku na posledním místě,“ shrnul výtku obcí starosta Michal Tichý.
V současnosti tak panuje obava, že na obce zbyde po prodeji portfolia majetku Sberbank jen minimum peněz. „Informace máme zatím spíše z tisku a jedna je taková a druhá maková. Dokud nedostaneme něco oficiálně na papíře, tak tomu nevěřím. Nechci malovat čerta na zeď, ale trochu se obávám i nejhorších scénářů. Uvidíme, samozřejmě bych si přál co nejlepší výsledek,“ uzavřel starosta.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.