Lidé na Šumpersku se musí připravit na to, že za vodu zaplatí daleko víc než dřív. Šumperské vodárny zvýší cenu vodného o 25 procent a stočného o 36 procent. Nárůst zdůvodnily prudce rostoucími provozními náklady a plánovanými investicemi do vodohospodářské infrastruktury.
Společnost Vodohospodářská zařízení Šumperk, která na Šumpersku vlastní vodovody a kanalizace ve zhruba třech desítkách měst a obcí, zvýší vodné včetně DPH z letošních 47,51 koruny za metr krychlový na 59,47 koruny a stočné z 50,29 koruny na 68,32 koruny.
Vedení společnosti uvedlo na webu, že chystané zvýšení cen vodného a stočného příští rok zdraží litr pitné vody z dosavadních deseti haléřů na 13 haléřů. "Meziroční navýšení cen vodného a stočného v tarifní oblasti společnosti VHZ Šumperk odpovídá předpokládanému navýšení těchto cen u většiny vodárenských společností v České republice. Oproti několikanásobnému nárůstu cen energií, tepla, potravin a dalších komodit v ČR není schválené navýšení cen vodného a stočného na úrovni zhruba 30 procent zdaleka tak výrazné," uvedlo.
Ostatní vodárenské firmy v Olomouckém kraji zatím ceníky pro rok 2023 nezveřejnily.
Čtvrtek, 18. srpna 2022, 15:06
Na Šumpersku přešlo hospodaření s vodou z rukou zahraniční společnosti do správy obcí a měst. „Voda je strategická surovina. Z mého pohledu by neměla být předmětem podnikání a je podle mého názoru dobře, pokud je její distribuce pod kontrolou měst a...
Vodohospodářskou infrastrukturu na Šumpersku provozuje dceřiná společnost Šumperská provozní vodohospodářská společnost, která se v posledních měsících potýká s extrémním růstem cen elektřiny a plynu. Platby za elektřinu příští rok vzrostou z letošních 14,6 milionu korun na zhruba 36 milionů korun. Za likvidaci čistírenských kalů firma zaplatí o 27 procent více a náklady na odstraňování poruch a havárií mají vzrůst o 13 procent. U osobních nákladů firma pro rok 2023 počítá s desetiprocentním zvýšením.
Vodárny musí také zajistit zdroje na financování modernizace a oprav vodohospodářské infrastruktury. Její roční výdaje na investice činí nejméně 120 milionů korun. Mezi hlavní investice patří obnova vodovodního přivaděče z Koutů nad Desnou do Šumperka, rekonstrukce úpravny vody v Moravičanech, včetně její rozšíření o novou akumulační nádrž či centrální sušárna čistírenských kalů v Šumperku.
Společnost VHZ Šumperk, kterou vlastní města a obce, v roce 2020 odkoupila stoprocentní podíl v dceřiné firmě od jejího francouzského vlastníka Suez Groupe, který vodovody a kanalizace na Šumpersku v předchozích letech provozoval. Vodovody a kanalizace na Šumpersku tak po zhruba pětadvacetileté pauze začaly opět provozovat místní samosprávy.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.