Začalo plánované cvičení ukrajinských vojáků ve vojenském prostoru Libavá. Ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů nesdělilo jejich přesný počet, ani informace o tom, kdy do České republiky přijeli. Do konce příštího roku by měl v Česku proběhnout výcvik až čtyř tisíc ukrajinských vojáků. Tento týden to schválila Poslanecká sněmovna i Senát.
"Na Libavé trénujeme ukrajinské vojáky. Cílem je, aby ozbrojené síly Ukrajiny byly schopné samostatně vést bojové operace a efektivně bránily své území a suverenitu. Je to celoevropské úsilí pod hlavičkou asistenční mise EU. Děláme to taky pro naši obranu," potvrdila dnes v podvečer Armáda ČR na sociálních sítích.
Poslanecká sněmovna i Senát tento týden schválily návrh, který počítá s výcvikem až čtyř tisíc ukrajinských vojáků do konce příštího roku. Podle vládního podkladu by se mělo uskutečnit pět čtyřtýdenních turnusů. Každého z nich se může zúčastnit až 800 ukrajinských vojáků. Výcvik se bude týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí.
"Ukrajinští vojáci jsou již v ČR ve vojenském prostoru Libavá na plánovaném cvičení," řekl pro server iDNES.cz náčelník generálního štábu Karel Řehka. Ředitel komunikace ministerstva obrany David Jareš uvedl, že se jedná o součinnostní cvičení, které v listopadu schválila vláda. "Pomáhali chystat kontinuální výcvik, který nyní začíná v souladu s mandátem, který prošel Parlamentem ČR," doplnil.
Vojenská cvičení vychází z dohody mezi českou a ukrajinskou vládou. Asistenční mise EU by Česku mohla v budoucnu vrátit část nákladů. Ty jsou odhadovány na 975 milionů korun. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) získá nové zkušenosti i česká armáda. Půjde například o informace o operačních postupech obou válčících stran.
Sobota, 19. listopadu 2022, 13:18
Nové pacienty přijímá ordinace pro děti a dorost ve Fakultní nemocnici Olomouc. Kapacity se rozšiřují také díky technické a finanční pomoci mezinárodní organizace UNICEF. Cílem spolupráce je rozšířit možnosti komplexní zdravotní péče pro klienty bez...
Do unijní asistenční mise bude moci Česko vyčlenit až 55 vojáků. Ti budou moci působit v jakémkoliv členském státu ve velitelských strukturách či na pozicích instruktorů. Unijní výcvik je zatím plánován na příští dva roky, a to především v Polsku a Německu. S ohledem na potřeby ukrajinských ozbrojených sil a možnosti spojenců, by mohla tato mise v budoucnu působit i v dalších členských zemích.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.