Počasí dnes8 °C, zítra11 °C
Středa 29. března 2023  |  Svátek má Taťána

Tříkrálová sbírka předčila optimistická očekávání. Důvěru nezklameme, přislíbil ředitel charity

Obsah všech 5861 úředně zapečetěných pokladniček tříkrálové sbírky v olomoucké arcidiecézi už dobrovolníci a pracovníci charity přepočítali a došli k rekordní hodnotě výtěžku dobročinné akce. Letošní ročník vynesl více než 38 milionů korun, které pomohou jednotlivcům, rodinám i sociálním a zdravotním službám.

I ty nejoptimističtější vyhlídky na výsledek letošního ročníku tříkrálové sbírky překonal konečný součet darovaných peněžních prostředků - 38 463 382 korun.

„Nečekal jsem to. Takový nárůst je až šokující,“ zhodnotil v tiskové zprávě ředitel Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) Václav Keprt a jedním dechem dodal: „Patří se upřímně poděkovat všem lidem okolo sbírky, zejména koledníkům. Musím ale hlavně děkovat za tu obrovskou důvěru dárců. V této, pro mnohé nelehké době, nám lidé ty peníze s důvěrou svěřili, s důvěrou, že s nimi naložíme dobře. To je pro nás všechny v Charitě veliký závazek a tuto důvěru nezklameme.“

Obrovská vlna solidarity zachránila útulek Javornické čumáčky, který byl na mizině. Stačily čtyři dny

Obrovská vlna solidarity zachránila útulek pro opuštěné psy Javornické čumáčky na Jesenicku od krachu. Ještě před čtyřmi dny byl spolek téměř na mizině, bez zásob granulí a s dvě stě korunami na účtu. Díky dárcům má dnes útulek krmivo i dostatek...

Nejvyššího výnosu v rámci ACHO dosáhla ve Zlínském kraji Charita Uherské Hradiště, která vykoledovala přes tři a půl milionu korun. Hodlá je využít na přímou pomoc osobám v sociální i hmotné nouzi, materiálně technické dovybavení charitních domovů pro seniory a vybudování dobíjecích elektro stanic pro automobily svých terénních služeb působících v regionu. V Olomouckém kraji pak dárci nejvíce podpořili Charitu Olomouc a to částkou 2,380 milionu Kč. „Tato Charita chce sbírkou financovat vybudování čtyř malometrážních bytů, chráněných dílen a zázemí služeb pro lidi s duševním onemocněním a podpořit rozvoj domácí hospicové péče na Olomoucku,“ přiblížil za ACHO Marek Navrátil.

S takřka šesti tisíci pokladničkami koledovalo v místních charitách olomoucké arcidiecéze více než 20 tisíc dobrovolníků, dospělých i dětí. „Až na menší problémy, způsobené nemocností nebo lokálním nedostatkem dobrovolníků, se koledovalo ve všech městech a obcích,“ podotkl Navrátil.

Na výši výnosu se dle podle Václava Keprta nejvíce podepisuje samotná práce Charity. „Kdyby nebyla naše činnost tak rozsáhlá a nemohl bych to opřít o skutečnost, že v tom terénu jsme, že tam jsou ty sestřičky, pečovatelky, asistentky a další pracovníci chodí, že pomáhají v těžkých situacích, tak by výsledek Tříkrálové sbírky být takový nemohl. Charitě se za ta léta věří a je s ní velmi často přímá nebo zprostředkovaná osobní zkušenost,“ vysvětluje ředitel charitativní organizace a dodává: „Lidé vnímají ekonomické informace. Mnohé domácnosti mají finanční problémy. Vnímají to i u svého okolí. Domnívám se, že právě i to motivuje k větší solidaritě,“ míní Keprt.

Tříkrálová sbírka v olomouckém děkanátu má rekord. V kasičkách bylo přes 2,4 milionu korun

Rekordního výtěžku dosáhla Tříkrálová sbírka na území olomouckého děkanátu. V kasičkách bylo přes 2,4 milionu korun, což je o téměř půl milionu více než loni. Lidé věnovali i šupiny z kapra pro štěstí, eura a forinty, ale i věrnostní body do...

Tříkrálová sbírka formou DMS zpráv či darů na bankovní konto pokračuje dál, informace o možnostech podpory i průběžných výnosech v jednotlivých diecézích jsou k dispozici na webových stránkách sbírky. Při 96 procentech rozpečetěných kasiček napříč republikou a započtení online koledy a dalších bezhotovostních darů již akce letos vynesla přes 154 milionů korun.

První Tříkrálová sbírka se konala už v roce 2000 z podnětu Jana Graubnera, tehdejšího olomouckého arcibiskupa a nyní arcibiskupa pražského. Na území olomoucké arcidiecéze se setkala s pozitivním přijetím a v dalším roce se rozšířila do všech diecézí České republiky. „V roce 2021 se z důvodu covidové pandemie sbírka nekonala formou koledování tříkrálových skupinek, ale pouze přes statické pokladničky, DMS, sbírkové konto a darovací bránu na webu sbírky. Loni se sice mohlo koledovat, ale jen omezeně, a tak sbírka neprobíhala tak masivně a ve všech Charitách,“ doplnil Marek Navrátil.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Charita Olomouc

Štítky Charita, sbírka, dobročinnost, Tříkrálová sbírka, Charita Olomouc, Olomouc, Arcidiecézní charita Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.