Vědci z Olomouce budou zkoumat, jak využít odpady ze zemědělství a lesnictví, snížit spotřebu pesticidů nebo jak opětovně využití staré solární panely. Umožní jim to výzkumný projekt Biorafinace a cirkulární ekonomika pro udržitelnost. Šestiletý grant s dotací 27 milionů korun podpořila Technologická agentura České republiky.
Vědci z katedry chemické biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se do projektu zapojí s vývojem biostimulantů, které mohou podpořit růst rostlin či posílit jejich obranyschopnost.
"Budeme se zabývat také možným využitím extraktů rostlinného původu při ochraně polních plodin před chorobami a škůdci. To má potenciál zejména v ekologickém zemědělství, kde je zapovězeno používání pesticidů," vysvětlil Radoslav Koprna z katedry chemické biologie.
Cílem projektu jsou nové produkty z obnovitelných zdrojů. Výzkum zahrnuje například získávání růstových regulátorů ze zeleného hydrolyzátu z živočišných odpadů, zemědělskou rekultivaci skládek pomocí směsného biouhlu, vývoj biostimulantů pro rychle rostoucí dřeviny nacházející uplatnění v energetice či vývoj nových biopesticidů nahrazujících tradiční chemické pesticidy.
Pátek, 10. března 2023, 15:19
Děkan olomoucké přírodovědecké fakulty Martin Kubala rezignoval na členství ve Vědecké radě Univerzity Palackého. Důvodem je přehlížení etických kauz na vysokoškolském ústavu CATRIN. Ústav pochybení odmítá. Jeho vznik provázejí ostré spory o...
Pozornost vědci zaměří i na technologii výroby ropných produktů pomocí recyklace plastů, produkci hmyzu s vyšší nutriční hodnotou pro lidskou výživu i na opětovné využití starých solárních panelů k výrobě elektrické energie. "V projektu je naplánováno velké množství funkčních vzorků, užitných vzorů, ověřených technologií a dalších výstupů, které budou reálně zavedeny do praxe," přiblížil Koprna.
Na projektu se podle tiskové zprávy v letech 2023 až 2028 budou podílet čtyři veřejné výzkumné instituce, stejný počet univerzit a dvanáct privátních organizací. Výsledky šestiletého bádání by měly pomoci snížit ekologickou a energetickou náročnost v zemědělství a omezit používání pesticidů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.