Tamaríny vousaté v minulosti návštěvníci olomoucké zoo potkávali v Pavilonu opic. Nedávno však byli za účelem rozmožení přesunuti do Pavilonu šelem a mořských akvárií, přesun tamarínům rozhodně prospěl. V březnu přivedli na svět rovnou dvojčata.
Nový chovný pár tamarínů vousatých ke zdárnému rozmnožení potřeboval pravděpodobně více intimity, než přítomnost dalších opic. Došlo tak k jejich přesunutí. „S novým bydlením jsou natolik spokojeni, že do něj přivedli rovnou dvojčata. Jedná se nejen o první mláďata tohoto chovného páru, ale současně první mláďata primátů narozen v této expozici,“ uvedla v tiskové zprávě ošetřovatelka Kateřina Šteckerová.
Nová mláďata přišla na svět 15. března. „Přesto, že rodiče nemají žádné zkušenosti s odchovy potomků, zhostili se této role na výbornou,“ dodala zooložka Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová tamatíny vousaté od roku 2004 a za celou odchovala 30 mláďat.
Sobota, 8. dubna 2023, 13:11
Olomoucká zoologická zahrada otevřela dvě nové expozice, které představují nové zoogeografické oblasti – Austrálii a Arktidu. O novém pavilonu, provozu a dalších projektech zoo mluví její ředitel Radomír Habáň.
Tamaríni vousatí patří mezi takzvané drápkaté opice. Jejich nehty jsou přeměněny na drápky a díky nim výborně šplhají po stromech. Charakteristickým prvkem tohoto druhu je dlouhý bílý knír. Anglický název tamarínů zní Emperor tamarin (tamarín císařský). Tento název má pravděpodobně vazbu na podobu německého císaře Viléma II.
Tamaríni jsou poměrně malého vzrůstu a važí okolo půl kilogramu. Obývají tropické lesy, kde žijí v malých rodinných skupinkách a porodu nenosí mláďata na svých bedrech pouze matka, ale i otec či sourozenci. V průměru se dožívají 10-15 let a v přírodě jsou v posledních letech ohroženi kácením deštných pralesů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.