Chemické postřiky v nejcennějších částech Jeseníků dostaly stopku. Proti výjimce protestovali ochránci přírody

Autoři | Foto Společnost přátel Jeseníků

Jedovaté biocidy vyžívaly při likvidaci kůrovcové kalamity v Jeseníkách zdejší těžaři. Proti použití chemických postřiků v nejcennějších partiích hor však od počátku protestovali ochránci přírody. Výjimky pro první zóny nyní konečně dostaly stopku.

"Podařilo se zastavit používání jedů ve formě chemických postřiků v nejcennější části jesenické přírody. V aktuálním kole správních řízení Správa CHKO vyslyšela naše připomínky a neudělila výjimky pro požití biocidů na území 1. zóny CHKO a dále na území rezervací Praděd, Šerák-Keprník a Břidličná. Jedná se o historický milník v ochraně přírody Jeseníků, použití jedů v nejcennější přírodě bylo hazardem s mnoha riziky," oznámil Ondřej Bačík ze Společnosti přátel Jeseníků.

O zastavení výjimek ochránci přírody usilovali od roku 2018. Po prvním úspěšném zrušení dvou výjimek se v roce 2019 podařilo zastavit aplikaci chemie také na území Národní přírodní rezervace Rejvíz a po ostré veřejné diskusi se používání biocidů od roku 2021 výrazně zpřísnilo. "Nyní konečně učinila Správa CHKO zásadní rozhodnutí a výjimky pro použití jedů v nejcennější přírodě zcela zakázala, za což jí patří poděkování," podotkl Bačík.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, pod kterou správa patří, použití biocidů vysvětluje masivní kůrovcovou kalamitou v minulých letech. "V době, kdy se vydávala předchozí rozhodnutí, kůrovcová gradace na území CHKO Jeseníky vrcholila. Nešlo odhadnout, kam se bude tehdy bezprecedentní kůrovcová situace ubírat, a tak agentura za velice přísných podmínek umožnila provádět asanaci kůrovcového dříví biocidy i na části území s nejvyšším statutem ochran," potvrdila mluvčí agentury Karolína Šůlová.

VIDEO: Vlk, rys a orel mezi motorovými pilami a harvestory nepřežijí, apelují ochránci na správu Jeseníků

Ochránci přírody, kteří nedávno přišli s důkazy, že se v Jeseníkách usadily jeden až dva vlčí páry, vyzvali správu chráněné oblasti, aby se o ochranu nejen těchto přísně chráněných divokých šelem více zasadila. Hory podle nich devastují přílišné...

Podle ní šlo o jednu z možností, jak kalamitu utlumit. Aktuálně platné výjimky reagují na současný stav kůrovce, v průběhu posledních let došlo k významnému útlumu. "Proto agentura již neshledala důvody výjimku pro použití biocidů v nejcennějších partiích CHKO Jeseníky opětovně udělit," vysvětlila mluvčí.  

Tento postup však ekologické organizace kritizují. V praxi se podle nich většinou používá chemický přípravek s názvem Vaztak s účinnou látkou alfa-cypermethrin. "Tato látka je velmi toxická i v malých koncentracích obzvláště ve vodním a podmáčeném prostředí," varují ochránci přírody.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky výjimky, postřiky, jed, zákaz, ochrana přírody, Jeseníky, příroda, chráněná krajinná oblast, CHKO Jeseníky, Praděd, Česko

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.