Olomoucké zoo se podařilo odchovat první mládě afrického ptáka vzdáleně příbuzného datlům a strakapoudům. Vousáka senegalského zahrada chová od roku 2015, ale až po osmi letech má první úspěch. Mládě v minulých dnech opustilo hnízdo a návštěvníci ho nyní mohou vidět ve voliérce naproti euroasijskému safari.
"Jsme na tento odchov patřičně hrdí, protože podle evidenčního systému se v zoologických zahradách celosvětově podařilo za posledních dvanáct měsíců odchovat pouze čtyři mláďata ve dvou chovatelských zařízeních," radoval se kurátor ptáků v olomoucké zoo Jan Kirner.
Vousáci si tesají vlastní dutiny, v zahradě na Svatém Kopečku měla hloubku neuvěřitelných 96 centimetrů. Tím pádem chovatelé neměli kontrolu nad průběhem hnízdění a o tom, že vousáci snesli vejce, do poslední chvíle vůbec nevěděli. "Bylo velkým překvapením, když jsme jednoho dne zaslechli pípání mláděte," podotkla mluvčí zoo Iveta Gronská. Mládě nyní čeká kroužkování a určení pohlaví pomocí analýzy DNA.
Sobota, 5. srpna 2023, 13:08
Ve středu se do zoologické zahrady na Svatém kopečku vrátili gepardi. Loni zahynuli poslední jedinci, a tak byla zoo celý rok bez těchto kočkovitých šelem. Noví dva samci narození v roce 2016 naposledy pobývali v zoologické zahradě Dvůr Králové.
Zástupci čeledi vousákovitých patří mezi drobné až středně velké ptáky se zavalitým tělem a robustním zobákem. V přírodě se zástupci vousáků vyskytují v tropickém pásu Afriky, Asie i Jižní Ameriky. Zkušený pozorovatel může s trochou štěstí rozeznat samce od samice, která má na bocích černé puntíky. V klidu jsou však zakryté křídly. Hlavní složkou jejich potravy jsou různé plody, v době odchovu jim chovatelé přidávají hmyz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.