Ve středu se do zoologické zahrady na Svatém kopečku vrátili gepardi. Loni zahynuli poslední jedinci, a tak byla zoo celý rok bez těchto kočkovitých šelem. Noví dva samci narození v roce 2016 naposledy pobývali v zoologické zahradě Dvůr Králové.
Olomoucká zoo chová tyto kočky již od roku 1999 a podařilo se jí odchovat 12 mláďat. Odchov gepardů ale není jednoduchý. „Pokud si přejeme gepardy v zajetí rozmnožovat, je potřeba, aby do doby, než k tomuto záměru dojde, měli oddělené ložnice. Pár se nesmí slyšet, vidět, ani cítit. Jinak se mohou považovat za sourozence a nepáří se,“ vysvětlila mluvčí olomoucké zahrady Iveta Gronská. Ve volné přírodě se se gepardů pohybuje posledních sedm a půl tisíce a jde tedy o nejohroženější kočku Afriky.
Gepardí bratři do olomoucké zoo přijeli ve středu. „Jedná se o bratry, kteří se narodili v roce 2016 v Zoo Bora ve Švédsku a od roku 2018 pobývali v Zoo Dvůr Králové nad Labem,“ uvedla zooložka Jitka Vokurková. Již od čtvrtka mohou gepardy návštěvníci vidět v jejich výběhu.
Čtvrtek, 3. srpna 2023, 07:11
O dva malé dikobrazy pečují v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. Na svět přišla mláďata pozoruhodných hlodavců v polovině července, odborníkům se po dvou týdnech podařilo určit jejich pohlaví – jde o samečka a samičku. Dikobrazy...
Přirozeným prostředím pro geparda štíhlého jsou africké stepi, řídké lesy či savany. Ve volné přírodě však z důvodu ztráty těchto oblastí či ilegálního obchodu gepardů ubývá. Typickým znakem jsou pro geparda černé pruhy, které se táhnou z koutku oka až k tlamě. Proto je občas nazýván jako „kočka, která pláče“. Takovéto značky pomáhají odrážet záři slunce.
Jde o nejrychlejšího savce planety. Dokáže vyvinout rychlost až 110 kilometrů za hodinu. Loví gazely, antilopy nebo zajíce a je při tom velmi efektivní. Až čtyřicet procent jeho loveckých pokusů končí úspěchem.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.