Poslední vykopávky na soutoku Hloučely a Romže na západním okraji Prostějova potvrdily existenci rozsáhlé neolitické osady nejstarších moravských zemědělců. Archeologové zde objevili jámy a příkopy a například bodce, šídla, dlátko nebo zdobenou píšťalku z kosti.
Archeologický průzkum ve Vrahovicích v Prostějově probíhal v létě kvůli výstavbě devíti rodinných domů v lokalitě Trávníky. "Již dříve zde byla zjištěna existence sídliště kultury s lineární keramikou, kultury s moravskou malovanou keramikou a kultury nálevkovitých pohárů. Nebylo proto žádným překvapením, že aktuální odkryvy poskytly další stopy staroneolitického osídlení, a to v podobě hned čtrnácti archeologických situací," potvrdil archeolog Pavel Fojtík z prostějovské pobočky Ústavu archeologické památkové péče Brno.
Odborníci zde objevili sídlištní jámy a například také mělčí příkop s palisádovým žlabem, který naznačuje, že celé sídliště bylo pravděpodobně ohrazené. Zajímavé byly nálezy zbytků keramiky a hlavně nástrojů vyrobených z kostí, jako byly například masivní šídlo nebo bodec, tři drobnější šídla, dlátko z půleného žebra a zdobená píšťalka nebo vábnička z duté ptačí kosti. V jednom případě archeologové našli torzo lidského skeletu.
"Za klíčový poznatek považujeme prokázání dlouhodobého trvání osady. Nejen s ohledem na polohu, ale i s přihlédnutím k chronologickému rozpětí neolitického osídlení můžeme toto sídliště považovat za součást rozsáhlé centrální sídelní aglomerace nejstarších moravských zemědělců v širším prostoru Kralického háje. Samotná lokace této rozlehlé osady na soutoku může odrážet strategický prvek v podobě trvalejší splavnosti říčky," dodal Fojtík.
Neděle, 22. října 2023, 13:58
V lokalitě Za kapličkou u Drahanovic na Olomoucku archeologové objevili hrob ženy z doby halštatské, ve kterém byly také dvě železné jehlice s vícenásobnou hlavicí. Podle archeologů jde o významné artefakty, do budoucna mohou být označený jako...