Čtyřem malým kotulům, kteří se koncem loňského roku narodili v olomoucké zoo, se daří dobře. Poslední z mláďat přišlo na svět začátkem prosince císařským řezem, a tak ošetřovatelé znají jeho pohlaví, malý samec dostal jméno Císař. Ostatní mláďata se drží na tělech matek a do chovu se nikdo neodváží zasahovat.
Olomoucká zoo chová kotuly veverovité od roku 1993, celkově se zde narodilo 141 mláďat. Pohlaví mláďat chovatelé zjistí zpravidla až při pravidelném čipování. "Do té doby se do odchovu nikterak nezasahuje, a tak se stáváme pouze pozorovateli toho, jak dobře se jim vede. Všechna mláďata se drží na tělech svých matek, od kterých pijí mléko, což je jeden z hlavních předpokladů úspěšného startu do života," objasnila ošetřovatelka Hana Dostálová.
Kotulové nemají rádi potravu bohatou na vodu. Často jsou viděni, jak se přebytečné vody zbavují pomocí ocasu, kterým ji vysouší podobně jako utěrkou. Ocas má délku okolo 40 centimetrů. Kotulové se dorozumívají pestrou škálou zvuků, mezi které patří i ty evokující ptačí švitoření. Tato malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky.
Většinu dne tráví kotulové na stromech hledáním potravy v korunách stromů. Živí se nejrůznějšími plody, květy, hmyzem, nektarem i drobnými obratlovci. Kotulové tvoří až stočlenné tlupy složené převážně ze samic a mláďat. Samci se drží bokem a k samicím se přidávají jen v době říje
"Samice rodí jediné mládě po půlroční březosti, které po narození nosí nejprve na břiše, poté na svých bedrech. Velmi výjimečně se mohou narodit i dvojčata," dodala mluvčí zoo Iveta Gronská.
Čtvrtek, 11. ledna 2024, 16:21
Do zoologické zahrady v olomoucké městské části Svatý Kopeček zavítalo v roce 2023 přes 381 tisíc návštěvníků, jde o překonání této statistiky za předchozích 25 let. Loni zoo otevřela dvě nové části safari a dál se věnovala také důležitým, i když...