Počasí dnes13 °C, zítra15 °C
Sobota 2. března 2024  |  Svátek má Anežka
Bez reklam

Univerzitu Palackého čeká Akademický týden. Její založení připomenou zvony, na programu je také ples

Univerzitu Palackého v Olomouci čeká Akademický týden na oslavu obnovení školy po roce 1946. Na programu jsou předání ocenění z rukou rektora, studentská mše, filmová projekce nebo reprezentační ples. Její poválečnou historii připomenou také zvony tří olomouckých kostelů, které se rozezní ve středu.

Akademický týden začne v pondělí výzvou Daruj krev s rektorem, která už 13. rokem podporuje a propaguje bezplatné dárcovství krve. "Během týden trvající akce vyzýváme všechny studentky, studenty, zaměstnankyně a zaměstnance univerzity, aby se registrovali do našeho systému a přišli darovat svou krev," uvedli zástupci UP na svých stránkách. Loni darovalo svou krev během této akce 906 studentů a zaměstnanců, z toho bylo 125 prvodárců.

V úterý čeká zájemce speciální univerzitní hospodský kvíz v Jazz Tibet clubu a v Kapli Božího Těla první akce z nového cyklu besed s názvem Procházka s... Diskutovat se bude na téma moderní genetiky, rektor UP Martin Procházka si jako průvodce přizval známého českého teologa, spisovatele a pedagoga Marka Orko Váchu.

Ve středu se v 15:00 rozezvučí zvony olomouckých kostelů sv. Mořice, sv. Michala a katedrály sv. Václava. "Tradičně tím připomenou událost, kdy se 21. února 1946 touto cestou zvěstovalo Olomoučanům, že byl přijat zákon o obnovení olomoucké univerzity a naplnil se tak sen jejich předchůdců o univerzitním městě," doplnili zástupci UP. V plánu je také zahajovací mše svatá letního semestru akademického roku 2023/2024 v kostele Panny Marie Sněžné.

Celý program vyvrcholí Reprezentačním plesem UP s tanečním orchestrem Moondance Orchestra Martina Kumžáka. Součástí plesu bude i workshop tanečních kroků či vystoupení kouzelníka Karla Pomahače s ukázkami moderní magie a představení ručně malovaných svatebních šatů od studentek.

Olomoucká univerzita je druhým nejstarším vysokým učením v zemi, založena byla v roce 1573. Po jejím obnovení v roce 1946 byly zákonem ustaveny čtyři fakulty: bohoslovecká, právnická, lékařská a filozofická. Po 40 let však nebyl zákon naplněn, neboť právnická fakulta přijala své první studenty až po listopadu 1989. Univerzita má nyní osm fakult, na kterých studuje zhruba 22.000 studentů, což je přibližně pětina počtu obyvatel Olomouce.

Olomoucká Pevnost poznání rozšíří expozice, chystá i otevření kavárny

Více než sto tisíc návštěvníků zamířilo v uplynulém roce do olomouckého interaktivního muzea vědy zvaného Pevnost poznání. Rok 2024 se ponese v duchu sloganu S láskou k poznání, první akce science centra letos má podtitul Láska je věda. Muzeum...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Univerzita Palackého Olomouc/Vojtěch Duda

Štítky akademický týden, oslavy, založení, obnovení, Olomouc, ples, kvíz, krev, zvony, Univerzita Palackého,  Olomouc, kostel, Martin Procházka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Univerzitu Palackého čeká Akademický týden. Její založení připomenou zvony, na programu je také ples  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.