Počasí dnes19 °C, zítra22 °C
Neděle 19. května 2024  |  Svátek má Ivo
Bez reklam

Léčba pro varhany: cenný nástroj olomouckého kostela Panny Marie Sněžné potřebuje odborný zásah

Takřka tři sta let staré varhany v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné potřebují opravu a očistu. Na jedinečném hudebním nástroji se neblaze podepsala prašnost, vlhkost i přítomnost holubů. Farnost potřebuje na odborný zásah vybrat přibližně 300 tisíc korun, pořádat bude i sérii benefičních koncertů.

Varhany na kůru jezuitského kostela Panny Marie Sněžné v Olomouci postavil v roce 1729 Johann Gottfried Halbich mladší, skříň nástroje vytvořil vídeňský řezbář Jan Pirner a následně na ní do roku 1730 pracovali malíři. „Původní Halbichův nástroj byl naneštěstí zcela přestavěn v roce 1927 Matějem Strmiskou podle dobových zvukových ideálů, které dominantní, stříbřitě lesklý zvuk barokních nástrojů vnímaly jako nevhodný. V 70. letech 20. století vznikla myšlenka vrátit jedinečnému kostelu i jedinečný původní zvuk varhan. Je pozoruhodné, že navzdory době silně proti-kostelní a při nedostatku materiálů a nových technologií se tehdejším varhanářům firmy Rieger-Kloss z Krnova podařilo postavit nástroj, který je ve svém zvuku skutečně rozeznělou barokní monumentalitou,“ přibližují zástupci farnosti k historii chrámového instrumentu.

Postní výtvarná intervence: kostel Panny Marie Sněžné v Olomouci ozdobí sklenění Andělé naděje

Akademická farnost Olomouc již po šesté pozvala do kostela Panny Marie Sněžné současného umělce, aby zajistil tradiční postní výtvarnou intervenci. Prostory chrámu tentokrát ozdobí skleněné plastiky nazvané Andělé Naděje, dílo Marka Trizuljaka...

Nástroj v kostele zvaném Sněženka tvoří soustava přibližně 2 800 řemeslně provedených dřevěných i kovových píšťal. Také vedení od kláves k píšťalám je zcela mechanické bez pomocných zařízení. Jedinou moderní součástí je elektrický motor, který pohání vrtuli pro vhánění vzduchu do měchů. Varhany složené z trojice strojů jsou důmyslně rozmístěné pro neopakovatelný akustický efekt. „Velkolepý mohutný zvuk hlavního stroje posluchač slyší z klenby kostela, zatímco jemný, zvonivý zvuk pozitivu mu zní takříkajíc za ušima. Když varhaník spustí nástroj v jeho plné síle a všechny stroje propojí, jsou posluchači v kostelní lodi doslova pohlceni zvukovou masou ze všech stran. Tento efekt nedokáže vytvořit žádná, byť sebelepší ozvučovací technika,“ říká kaplan Miroslav Herold.

V létě 2023 se varhanář Jiří Vaculín zaměřil na naladění a opravu intonačních nedostatků nástroje v kostele Panny Marie Sněžné, ovšem práce musely být přerušeny. „Ukázaly se závažné překážky k naladění hlavního stroje a pedálu, umístěných ve dvou velkých skříních nástroje. V těchto skříních vykonali ochromující dílo prach, vlhkost a nechvalně proslulý opeřenec – holub. Zjistilo se, že varhany, nástroj připomínající organismus, jsou ‚nemocné‘, a pokud je nezačneme ‚léčit‘, ztratí svůj nádherný hlas,“ uvedli zástupci akademické farnosti Olomouc.

Před dalším pokusem o naladění vzácného nástroje bude potřeba odborná očista zasažených součástí, v jejichž okolí je již kladen větší důraz na čistotu a prostor byl také zajištěn proti přístupu nezvaných holubích hostů. Samotné náklady na odborné náklady pro udržení varhan v dlouhodobé kondici se pohybují okolo 300 tisíc korun. Kromě veřejné sbírky, k níž uvádí farnost informace na webových stránkách, proběhnou na záchranu varhan také čtyři benefiční koncerty.

První z nich se koná v kostele Panny Marie Sněžné v sobotu 2. března v 19 hodin. „Kostel se rozezní hudbou W. A Mozarta, J. S. Bacha a dalších slavných skladatelů pod rukama varhanice Evy Bublové,“ podotkl kaplan Miroslav Herold.

Ohodnoť článek

Foto Akademická farnost Olomouc

Štítky Varhany, oprava, kostel, kostel Panny Marie Sněžné, sbírka, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Léčba pro varhany: cenný nástroj olomouckého kostela Panny Marie Sněžné potřebuje odborný zásah  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.