Počasí dnes22 °C, zítra26 °C
Neděle 16. června 2024  |  Svátek má Zbyněk
Bez reklam

TIP NA VÍKEND: Muzeum v Příkazích nabídne pravé hanácké Velikonoce. Lidem ukáže tradiční zvyky a obyčeje

Velikonočními tradicemi ožije na Bílou sobotu areál Hanáckého muzea v přírodě v Příkazích na Olomoucku. Návštěvníci se budou moci seznámit s tradičními jarními a velikonočními zvyky a obyčeji, sami si upletou pomlázku nebo ozdobí vajíčko. Pro děti budou připravené hry.

"Pořad s názvem Hanácké Velikonoce přinese v sobotu 30. března návštěvníkům pohled na tradiční jarní a velikonoční zvyky a obyčeje," uvedl vedoucí Hanáckého muzea v přírodě Petr Vodešil.

Pro křesťany jsou Velikonoce nejdůležitějšími svátky v roce. "Po Velkém pátku, který připomíná ukřižování Ježíše Krista, přináší Bílá sobota zklidnění a také je dnem, kdy se nekoná mše svatá. Večer pak probíhá velikonoční vigilie se slavností zmrtvýchvstání Ježíše Krista. I proto je následující nedělní Boží hod velikonoční nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Naopak na Velikonočnímu pondělí se dodnes dodržují nejznámější lidové zvyky a obyčeje, jako je mrskut a obdarování koledníků, a to bez přímého vztahu k liturgickému kalendáři," připomněl etnolog Hanáckého muzea v přírodě Josef Urban.

V areálu někdejšího Kameníčkova gruntu v Příkazích budou v sobotu po celý den návštěvníkům přístupný malý velikonoční jarmark a také krojová poradna s odbornicemi na hanácký kroj, Jarmilou Vítoslavskou a Bronislavou Millou. "Lidé za námi chodí s dotazy na jednotlivé součásti kroje, ale i na to, jak se dříve kroje nosily nebo nosí. Chtějí poradit," vysvětlila Millá.

Kromě toho si příchozí budou moci sami uplést pomlázku, ozdobit vajíčko, ochutnat tradiční v kachlových kamnech čerstvě upečené velikonoční pečivo nebo si budou moci zhlédnout výrobu proutěných košíků. Pro děti pak budou připravené velikonoční dětské hry a ve 14 hodin vystoupí děti z příkazské základní školy.

Hanácké Velikonoce se uskuteční od 10 do 16 hodin. Další informace jsou na webu muzea.

Hrady a zámky v Olomouckém kraji ožijí Velikonocemi. Šternberk bude péct jidáše v historických kamnech

Prodloužením návštěvnické doby, ale i programem v podobě koncertů, jarmarků či vyzdobených interiérů oslaví velikonoční svátky hrady a zámky v Olomouckém kraji. Chystají i řadu překvapení, například na hradě Šternberk budou jeho pracovníci péct v...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Hanácké muzeum v přírodě

Štítky Hanácké Velikonoce, Hanácké muzeum, Příkazy, kroj, skanzen, Ježíš Kristus, Velký pátek, Velikonoční pondělí, Josef Urban, Boží hod velikonoční

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Imperator Morava

Běžte se tam podivat, protože v rámci čechystcké okupace probihá Etnocida Moravskyho Národa a nevite, kdy Zakážó naše národni tradice !

Sobota, 30. března 2024, 14:19Odpovědět

TIP NA VÍKEND: Muzeum v Příkazích nabídne pravé hanácké Velikonoce. Lidem ukáže tradiční zvyky a obyčeje  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.