Po rozsáhlé modernizaci funguje v Olomouci nové centrum denních služeb určené pro osoby s poruchou autistického spektra. V budově na ulici 1. máje vzniklo zázemí, které bude moct využít až 400 klientů a jejich rodin. Podporu zajišťuje organizace Za sklem, na rekonstrukci olomoucké pobočky získala dotaci 51 milionů korun.
„V domě číslo 16 na ulici 1. máje v centru Olomouce sídlíme už od roku 2018. Až díky dotaci z IROP jsme však mohli historický dům z přelomu 18. a 19. století odkoupit, zrealizovat kompletní rekonstrukci a přizpůsobit prostory potřebám našich klientů,“ uvedla předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová.
Rekonstrukce budovy poblíž katedrály sv. Václava začala v roce 2022 a zahrnovala kompletní opravy vnitřních prostor ve třech patrech a podkroví. Ve druhé fázi přišla na řadu výměna oken a vybudování bezbariérového přístupu. V přízemí je nyní nácviková kavárna, kde se dospělí klienti učí obsluhovat a komunikovat s potenciálními zákazníky; v budoucnu se plánuje také její otevření pro širokou veřejnost pod hlavičkou sociálního podniku.
Pondělí, 15. dubna 2024, 16:55
Pětadvacet lokalit či událostí rozčleněných do pěti kategorií si vysloužilo nominaci pro letošní ročník Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu. Rozmanité portfolio turistických a volnočasových cílů bude usilovat o hlasy...
„Pro řadu našich rodičů je problém vyrazit s dítětem do běžné kavárny. Tady se setkávají s podobnými lidmi. Dokáží se respektovat, učí se společně komunikovat a vyměňují si zkušenosti,“ přiblížil ředitel olomoucké pobočky Jan Nykl.
Součástí centra je výtvarná a keramická dílna, dvě relaxační místnosti se světelnými efekty a vodní postelí, tělocvična se speciálními pomůckami, dvě haptické místnosti pro rozvoj hrubé motoriky či místnost pro muzikoterapii. Nechybějí ani dva nácvikové byty určené pro snadnější začlenění klientů do běžného života.
K dispozici je také ordinace s funkčním zubařským křeslem. Centrum pravidelně navštěvuje zubní lékařka, která s klienty ošetření nacvičuje. Klienti mohou využít i služeb logopeda. „Většinu dětí i dospělých s některou z forem autismu není možné v ordinaci, a hlavně té zubařské, ošetřit. Pokud se to cíleně nenaučí, musí se ošetřovat v narkóze, což je problematické a na takové ošetření se čeká i několik měsíců,“ doplnila Pečeňová.
Neděle, 17. března 2024, 13:11
V září bude otevřena první škola pro děti s poruchou autistického spektra v Olomouckém kraji. Škola bude spadat pod speciální základní školu ve Šternberku, ale sídlit bude v olomoucké části Bělidla. Po prázdninách tam budou otevřeny dvě první třídy...
Pobočka se stará o 140 rodin z celého Olomouckého kraje, konzultace však poskytuje asi 400 rodinám. Klienti ve věku od 2,5 do 64 let jsou rozděleni do několika skupin. Většina z nich jsou náctileté děti. Kapacity centra je na svém maximu. Organizace Za sklem získala z IROP na tři své projekty už téměř 65 milionů korun. O další 2,2 milionu žádá v dalších dvou podaných projektech, které se aktuálně vyhodnocují, doplnili zástupci organizace.
Začlenit se lépe do běžného života pomůže dospívajícím a dospělým autistům také nové komunitní centrum s terapeutickou zahradou a šesti tréninkovými byty, jehož stavba začala loni v prosinci v okrajové části Olomouce. Projekt připravil spolek JAN, který dlouhodobě pomáhá rodinám s autistickými dětmi. Stavba komunitního centra si vyžádá zhruba 40 milionů korun. Letos v září by navíc měla být v Olomouci otevřena základní škola určená dětem s poruchou autistického spektra. Půjde o první školu tohoto druhu v Olomouckém kraji. Bude spadat pod speciální základní školu ve Šternberku a sídlit bude v části Bělidla.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.