Počasí dnes23 °C, zítra18 °C
Úterý 21. května 2024  |  Svátek má Monika
Bez reklam

Dům v centru Olomouce prošel komplexní proměnou, podporu a pomoc v něm najdou stovky autistů

Po rozsáhlé modernizaci funguje v Olomouci nové centrum denních služeb určené pro osoby s poruchou autistického spektra. V budově na ulici 1. máje vzniklo zázemí, které bude moct využít až 400 klientů a jejich rodin. Podporu zajišťuje organizace Za sklem, na rekonstrukci olomoucké pobočky získala dotaci 51 milionů korun.

„V domě číslo 16 na ulici 1. máje v centru Olomouce sídlíme už od roku 2018. Až díky dotaci z IROP jsme však mohli historický dům z přelomu 18. a 19. století odkoupit, zrealizovat kompletní rekonstrukci a přizpůsobit prostory potřebám našich klientů,“ uvedla předsedkyně organizace Za sklem Marta Pečeňová.

Rekonstrukce budovy poblíž katedrály sv. Václava začala v roce 2022 a zahrnovala kompletní opravy vnitřních prostor ve třech patrech a podkroví. Ve druhé fázi přišla na řadu výměna oken a vybudování bezbariérového přístupu. V přízemí je nyní nácviková kavárna, kde se dospělí klienti učí obsluhovat a komunikovat s potenciálními zákazníky; v budoucnu se plánuje také její otevření pro širokou veřejnost pod hlavičkou sociálního podniku.

Na výlet před hlasováním. Anketa Olomouckého kraje představila nominovaná turistická lákadla

Pětadvacet lokalit či událostí rozčleněných do pěti kategorií si vysloužilo nominaci pro letošní ročník Cena Olomouckého kraje za přínos v oblasti cestovního ruchu. Rozmanité portfolio turistických a volnočasových cílů bude usilovat o hlasy...

„Pro řadu našich rodičů je problém vyrazit s dítětem do běžné kavárny. Tady se setkávají s podobnými lidmi. Dokáží se respektovat, učí se společně komunikovat a vyměňují si zkušenosti,“ přiblížil ředitel olomoucké pobočky Jan Nykl.

Součástí centra je výtvarná a keramická dílna, dvě relaxační místnosti se světelnými efekty a vodní postelí, tělocvična se speciálními pomůckami, dvě haptické místnosti pro rozvoj hrubé motoriky či místnost pro muzikoterapii. Nechybějí ani dva nácvikové byty určené pro snadnější začlenění klientů do běžného života.

K dispozici je také ordinace s funkčním zubařským křeslem. Centrum pravidelně navštěvuje zubní lékařka, která s klienty ošetření nacvičuje. Klienti mohou využít i služeb logopeda. „Většinu dětí i dospělých s některou z forem autismu není možné v ordinaci, a hlavně té zubařské, ošetřit. Pokud se to cíleně nenaučí, musí se ošetřovat v narkóze, což je problematické a na takové ošetření se čeká i několik měsíců,“ doplnila Pečeňová.

Děti s poruchou autistického spektra budou mít v Olomouci vlastní školu. Bude první v celém kraji

V září bude otevřena první škola pro děti s poruchou autistického spektra v Olomouckém kraji. Škola bude spadat pod speciální základní školu ve Šternberku, ale sídlit bude v olomoucké části Bělidla. Po prázdninách tam budou otevřeny dvě první...

Pobočka se stará o 140 rodin z celého Olomouckého kraje, konzultace však poskytuje asi 400 rodinám. Klienti ve věku od 2,5 do 64 let jsou rozděleni do několika skupin. Většina z nich jsou náctileté děti. Kapacity centra je na svém maximu. Organizace Za sklem získala z IROP na tři své projekty už téměř 65 milionů korun. O další 2,2 milionu žádá v dalších dvou podaných projektech, které se aktuálně vyhodnocují, doplnili zástupci organizace.

Začlenit se lépe do běžného života pomůže dospívajícím a dospělým autistům také nové komunitní centrum s terapeutickou zahradou a šesti tréninkovými byty, jehož stavba začala loni v prosinci v okrajové části Olomouce. Projekt připravil spolek JAN, který dlouhodobě pomáhá rodinám s autistickými dětmi. Stavba komunitního centra si vyžádá zhruba 40 milionů korun. Letos v září by navíc měla být v Olomouci otevřena základní škola určená dětem s poruchou autistického spektra. Půjde o první školu tohoto druhu v Olomouckém kraji. Bude spadat pod speciální základní školu ve Šternberku a sídlit bude v části Bělidla.

Hodnocení článku je 96 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Za sklem

Štítky Autismus, pomoc, péče, centrum denních služeb, porucha autistického spektra, Za sklem, Olomouc, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dům v centru Olomouce prošel komplexní proměnou, podporu a pomoc v něm najdou stovky autistů  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.