V noci na dnešek bylo možné pozorovat jednu z nejsilnějších polárních září za desítky let. Barevnou oblohu si mohli užít i obyvatelé Kanárských ostrovů. Za takto výraznou polární záři může bouřlivá aktivita Slunce. Šance spatřit polární záři bude i dnes a zítra v noci.
Za polární záři v našich zeměpisných šířkách můžou sluneční erupce. Ze Slunce potom uniká hustější sluneční vítr ve formě plazmatických oblaků. „Zemské geomagnetické pole je stále velmi narušené. I když geomagnetická bouře „zeslábla“ na stupeň G3, ze Slunce k nám stále míří další sluneční erupce. Ty mohou situaci opět posunout až do nejvyšších úrovní,“ píše na sociální síti X Český hydrometeorologický ústav.
Čtvrtek, 11. dubna 2024, 17:04
I poblíž historického centra Olomouce se kolemjdoucím občas naskytne nevšedně detailní podívaná na Měsíc a další vzdálené objekty vesmírné oblohy. Přímo ve městě totiž své dalekohledy a znalosti nabízí lidem hvězdář v ulicích Michal Štipl. I v silně...
Polární záře by tak mohla být pozorovatelná i dnes a zítra v noci. „Následující noc bude bohužel mnohem více oblačnosti. Zdá se, že relativně jasno by mělo být v západní a jihozápadní části Čech – a to zejména později v noci. Více na východ bude oblačnosti hodně, na Moravě a ve Slezsku víceméně zataženo,“ doplnili meteorologové. Noc z neděle na pondělí má už ale být o něco jasnější.
Polární záři fotografovali lidé z Olomouce, Prostějova i Litovelska. "I ve Velkých Losinách se koupe srpek měsíce v růžové záři," komentovala na Faacebooku Jiřina Nakládalová. Na sociálních sítích se v noci objevovali fotografie i z celého Česka. Časosběrně zachytil polární záři nad Olomoucí i hvězdář Michal Štipl.
Polární záře se takto výrazně na jihu příliš nevyskytují, včerejší scenérie si mohli užít i obyvatelé Kanárských ostrovů. Podobný jev mohli lidé v Česku pozorovat naposledy v roce 2003.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.