Počasí dnes31 °C, zítra31 °C
Pondělí 15. července 2024  |  Svátek má Jindřich
Bez reklam

Kyberšmejdi se vydávají za zaměstnance zdravotní pojišťovny, pozor na ně

Kyberšmejdi opět útočí přes SMS zprávy a aplikaci WhatsApp. Vydávají se za zaměstnance VZP ČR. Pojišťovna před nimi důrazně varuje s tím, že podvodníci tentokrát pracují také s informační telefonní linkou, která je nápadně podobná té oficiální.

VZP ČR zaznamenala další formu podvodných zpráv, které mohou důvěřivým lidem vysát účet. Rozesílány jsou na mobilní telefony, a to přímo s odkazem na fiktivní web, kde se má příjemce registrovat pro získání finanční odměny. "Pojišťovna důrazně varuje před vyplňováním osobních či bankovních údajů do odkazů rozesílaných touto formou," uvedla v tiskové zprávě  mluvčí VZP Viktorie Plívová.

Kyberšmejdi navíc tentokrát pracují i s informační telefonní linkou, která je nápadně podobná té oficiální. Všeobecná zdravotní pojišťovna žádné takové zprávy nerozesílá a data od svých klientů tímto způsobem nezískává. Pokud jste takovou zprávu obdrželi, jedná se zcela jistě o podvod.

Podvodníci tentokrát využívají také aplikaci WhatsApp, odesílatelem je zde fiktivní zaměstnanec VZP. Spolu s profilovým obrázkem, který je stažen z našich oficiálních materiálů, a uvedenou telefonní linkou, která se nápadně podobá té skutečné, jde o velmi sofistikovaný podvod,“ varuje šéf bezpečnostního úseku VZP ČR Jan Svoboda. Zprávy podle něj opět odkazují na blíže nespecifikovaný zisk či vratku ze zdravotního pojištění. Po přihlášení na fiktivní web, který je součástí textové zprávy, se klient dostane do prostředí, které skutečně nápadně připomíná webové stránky VZP ČR. „Vyplněním údajů se vystavujete vysokému riziku, že budou údaje zneužity k odčerpání prostředků z vašeho účtu. Jediným správným postupem je takové zprávy zcela ignorovat a odesílatele klidně zablokovat. Pokud máte jakoukoli pochybnost, obraťte se na VZP a věc prověřte,“ doplňuje Svoboda.

Jediná oficiální telefonní linka VZP ČR je: 952 222 222. Podvodné zprávy pracují s její modifikací, která se té oficiální nápadně podobá.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto pixabay.com

Štítky podvod, VZP, kyberšmejdi, SMS, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Kyberšmejdi se vydávají za zaměstnance zdravotní pojišťovny, pozor na ně  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.