Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.
PR článekPondělí, 14. října 2024, 12:00
Evropská unie prostřednictvím Integrovaných teritoriálních investic (ITI) financovala v Olomoucké aglomeraci v období 2014–2020 celkem 181 projektů za zhruba 3,5 miliardy korun. Dalších 3,7 miliard korun čeká na projekty v programovém období 2021–2027. Investuje se v sociálních službách, dopravě, životním prostředí, vědě, výzkumu, vzdělávání, cestovním ruchu a do obnovy kulturního dědictví.
Přes 100 nových projektů se dotýká klíčových oblastí rozvoje regionu, které přímo ovlivní kvalitu života obyvatel aglomerace. „V oblasti životního prostředí se zaměřujeme na snižování energetické náročnosti budov a podporu obnovitelných zdrojů energie. Očekávané projekty zahrnují modernizaci škol a dalších veřejných budov s cílem zvýšit jejich energetickou efektivitu a zároveň přispět k ochraně klimatu a snížení emisí,“ uvedl manažer ITI Olomoucké aglomerace Aleš Martinec.
Další prioritou Olomoucké aglomerace je udržitelná mobilita. Zde se realizují projekty na vybudování přestupních terminálů, rozšíření a modernizace tramvajových tratí a zlepšení městské hromadné dopravy s důrazem na zvýšení dostupnosti ekologických způsobů přepravy. V oblasti vědy, výzkumu a inovací se aglomerace soustředí na rozvoj špičkových technologií a inovačních center ve zdravotnictví, ekologii a technologiích. „Projekty tohoto typu posílí mezinárodní konkurenceschopnost regionu a přinesou nová pracovní místa,“ okomentoval dále Martinec.
Významné investice míří také do vzdělávání. Realizují se projekty modernizace škol a rozvojových vzdělávacích programů, které vyškolí mladé lidi na budoucí potřeby trhu práce. „Investuje se zejména do zkvalitnění infrastruktury škol. Budují se moderní učebny a vytváří zázemí pro rozvoj praktických i teoretických dovedností na poli digitálních gramotností, přírodovědných kompetencí a technických znalostí. Modernizace škol probíhá např. v Lipníku nad Bečvou, Přerově, Litovli, Prostějově, Kostelci na Hané, Bohuňovicích, Šternberku, ale i v Olomouci,“ vyzdvihl vedoucí odboru dotačních projektů Magistrátu města Olomouce Radovan Sítek.
Další připravované investice putují do obnovy významných památek aglomerace, současně se chystá řada projektů podporujících rozvoj cestovního ruchu, muzeí a knihoven. V oblasti revitalizace kulturního dědictví je největším počinem rekonstrukce olomouckého Sloupu Nejsvětější Trojice, který je zařazen na seznamu památek UNESCO. „Tento barokní monument se díky revitalizaci stane nejen místem duchovního významu, ale také jedním z hlavních turistických cílů města,“ dodal Sítek.
V Olomouci se rovněž obnovuje historická barokní zahrada Vojenské nemocnice a probíhá rekonstrukce návštěvnického centra malého dělostřeleckého skladu na Korunní pevnůstce. Obnova čeká také památky jako je Chrám Zvěstování Panny Marie ve Šternberku, historickou budovu radnice v Uničově, kostel sv. Františka Serafínského v Lipníku, v Hranicích dojde k rekonstrukci zastřešení zámku a v Přerově například k úpravě depozitáře Muzea Komenského.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.