Nová monografie Dagmar a Erika Sigmundových z Fakulty tělesné kultury olomoucké univerzity přináší informace o tom, jak životní styl rodičů ovlivňuje jejich děti. Zjistili například, že nadváha matky výrazně zvyšuje riziko obezity u dětí, které s ní tráví více času. Do výzkumu se zapojilo 400 rodin.
Vztahu mezi pohybovým chováním rodičů a jejich dětí se manželé Sigmundovi věnují dlouhodobě. „Díky možnostem moderních technologií jsme v aktuální studii mohli sledovat současně všechny tři hlavní složky 24hodinového chování, tedy pohybovou aktivitu, sezení a spánek, a zároveň jsme se zaměřili na předškoláky a děti v mladším školním věku, kterým se podobné práce dosud příliš nevěnovaly. Naším cílem bylo jednak popsat vzorce 24hodinového chování rodičů a jejich potomků a také odhalit faktory snižující riziko výskytu nadměrné tělesné hmotnosti u těchto dětí,“ uvedla Dagmar Sigmundová.
Členové zapojených rodin nosili během jednoho týdne náramek, který zaznamenával jejich pohyb a naměřené hodnoty si zaznamenávali do deníku. Ten také zahrnoval otázky ohledně životního stylu a rodinného zázemí. Monitorování probíhalo během školního roku, aby byl zachycen obvyklý životní styl rodiny. Do měření se sice zapojilo přes 500 úplných i neúplných rodin z měst i venkova, ale kompletní data výzkumníci získali od 400 z nich.
Pátek, 11. října 2024, 14:06
Vedení Univerzity Palackého (UP) v Olomouci odsouhlasilo záměr nabytí rozsáhlého areálu Hanáckých kasáren, budova v centru města vznikla v první polovině 19. století a v posledních letech je až na některé výjimky nevyužitá a opuštěná. Vzdělávací...
„Ze získaných dat mimo jiné vyplynulo, že u nás oproti jiným zemím nehraje příliš roli to, jestli rodina žije ve městě nebo na venkově, v bytě či v domě, jestli vlastní auto a počítač nebo jestli má každé z dětí svůj vlastní pokoj. Větší důležitost ve vztahu k životnímu stylu má vzdělání a nadměrná tělesná hmotnost rodičů,“ vysvětlil Erik Sigmund. Během výzkumu například vyšlo najevo, že nadváha či obezita matky, která s předškolními a mladšími školními dětmi tráví více času, významně zvyšuje riziko obezity u dětí. U otců tento vztah nebyl tak výrazný.
Autoři také zjistili, že skoro žádní rodiče neplní doporučení vztahující se k pohybové aktivitě, sedavému chování a spánku. Oproti tomu pětina chlapců a čtvrtina dívek splňuje všechna tři doporučení. Největší rozdíly výzkumníci zjistili mezi dětmi a rodičů v poměru sezení k době spánku. Děti podle výsledků prosedí třetinu dne, zatímco rodiče téměř polovinu. „Rádi bychom se k rodinám, které s námi spolupracovaly, vrátili i s pozdějším šetřením a zjistili, jestli a jak se jejich životní styl změnil,“ dodali manželé Sigmundovi.
Na výzkumu se kromě jeho hlavních autorů podíleli také další vědci z Fakulty tělesné kultury UP Michal Vorlíček, Jan Dygrýn a Jaroslava Voráčová. Kromě monografie byly výstupy projektu také články v českých a zahraničních časopisech. Publikace vyšla ve Vydavatelství UP, v jehož e-shopu je ke stažení zdarma.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Autoři výzkumu zjistili že rodiče prosedí polovinu dne .... mne by velmi zajímalo jak toto souvisí se zaměstnáním rodičů. Rozhodně je velký rozdíl pokud žena maká někde ve výrobě nebo celý den sedí v kanceláři. Výjimky existují ale určitě žena i chlap kteří mají fyzickou zátěž v práci ... nemají chuť po práci jít běhat... Jako mladí, do 35let ano ale starší vyjímečně.