Unikátní keramický betlém z dílny výtvarnice Miloslavy Vašíčkové z Třeštiny na Šumpersku mohou nyní vidět návštěvníci Vlastivědného muzea v Olomouci. Betlém se stal významnou součástí vánočně laděné etnografické expozice s názvem Od kolébky do hrobu, návštěvníci ji najdou v prvním patře muzea.
Betlém zachycuje reálné postavy, místní tradice i běžné výjevy ze života, od postavy dědečka tesaře, maminky švadleny, místní drbny až po postřelmovský kostel. Figurky jsou modelovány ručně, bez použití nástrojů a malovány glazurami.
"Tento betlém je krásným příkladem lidového umění, které čerpá z tradic, ale zároveň oslovuje návštěvníka svou hravostí a nadhledem. V expozici najdou návštěvníci pro srovnání a potěchu i velmi tradiční rozsáhlý betlém z 19. století z historické betlémářské dílny v Králíkách," uvedla kurátorka muzea Michaela Čadilová. Pro muzeum jde o důležitý přírůstek do sbírky.
Devětašedesátiletá výtvarnice Miloslava Vašíčková vyrábí keramické betlémy už zhruba čtyři desítky let. "Betlémy z hlíny mě fascinují svou jedinečností a možností zachytit různé emoce. Za svůj život jsem vytvořila přes tisíc betlémů - některé jsou v muzeích, jiné u přátel, třeba v Kanadě nebo Norsku. Dělala jsem i kuriozity, například betlém v demižonu nebo pohyblivý betlém ve skříni. Každý kus je originál a nese kousek mého života," uvedla autorka, která se modelování věnuje už od dob minulého režimu.
Čtvrtek, 12. prosince 2024, 12:24
V mezinárodní konkurenci dalších 35 měst budou o přízeň veřejnosti usilovat také olomoucké vánočně dekorované tramvajové soupravy. Rozběhlo se hlasování osmého ročníku ankety o nejhezčí vánoční tramvaj, kterou pořádá dopravní magazín mhd86.cz....
Původně vyučená elektromechanička má na kontě například také netradiční betlém ve tvaru 70 centimetrů vysoké homole, ve které žena vyobrazila v podobě keramických postav celou svou rodinu. V její sbírce nechybí také betlém, strom života, nejmenší keramický betlém o průměru 25 milimetrů či psí betlém se třiceti pejsky, které v životě měla. Její betlém v padesátilitrovém demižonu se dostal i do české knihy rekordů.
První z řady jejích betlémů skončil v šumperském muzeu, další obohatily sbírky v Česku i zahraničí, jsou také v majetku soukromých sběratelů po celém světě. Její díla jsou ceněna pro autenticitu a řemeslnost, v roce 2019 získala výtvarnice titul Mistryně tradiční rukodělné výroby Olomouckého kraje.
Úterý, 3. prosince 2024, 17:25
Po brzkém setmění září ve vesnicích i městech nejen v Olomouckém kraji působivě zdobené vánoční stromy, v tradiční anketě opět hledáme ten nejkrásnější zelený symbol Vánoc v regionu. Svému favoritovi můžete projevit podporu v hlasování na konci...
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.