Počasí dnes2 °C, zítra1 °C
Pátek 3. ledna 2025  |  Svátek má Radmila
Bez reklam

Po šesti letech bude příští rok možné pozorovat úplné zatmění Měsíce

V roce 2025 bude v Česku po dlouhé době možné pozorovat úplné zatmění Měsíce. Podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě nastane na začátku září. Kromě toho budou vidět také meteorické roje, četné planetární konstelace, dva vzácné zákryty planet Měsícem a i možné polární záře viditelné z našeho území.

Úplné zatmění měsíce bude možné vidět 7. září. Jde o vůbec první úplné zatmění viditelné z České republiky od ledna roku 2019 a poslední až do prosince roku 2028.  

„Toto poměrně dlouhé úplné zatmění uvidíme v neděli ve večerních hodinách hned po západu Slunce. Podmínky k jeho pozorování se budou velmi lišit podle polohy pozorovatele na území Česko a Slovenska. Lépe bude pozorovatelné na Slovensku (čím více na východ, tím lépe), neboť během východu Měsíce už bude probíhat pokročilá fáze zatmění,” uvedl Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě na webu Astrofyzikální progresy z Opavy. 

V roce 2029 se pak můžeme těšit na dvě úplná zatmění Měsíce. 

Polární záře 

Téměř po celý rok bude opět možné sledovat také polární záři, a to hned několikrát. “Největší šance jsou na jaře a na podzim, ale i v ostatních měsících je dobré být na pozoru, sledovat sluneční aktivitu a s ní i aurorální monitory, které nám mohou pomoci s odhadem, či se zrovna v nejbližším období nějaká polární záře na obloze neukáže,” uvedli astrofyzikové. 

Téměř pravidelně každý kalendářní rok začíná z astronomického hlediska jedním z nejbohatších meteorických rojů Kvadrantidami. Roj je aktivní v období přibližně od 1. do 10. ledna. 

Hned na začátku roku, v sobotu 4. ledna, bude také možné sledovat poměrně vzácný úkaz, kdy Měsíc zakryje planetu Saturn. „Podívaná je to přitom především pro majitele dalekohledů, neboť při pohledu přes dalekohled nebude náš kosmický soused zakrývat jen samotnou planetu, ale i její prstence, které pouhýma očima nevidíme,” vysvětlili astrofyzikové. 

V sobotu 29. března by měly být podle odborníků velmi dobré pozorovací podmínky při částečném zatmění Slunce. Celý úkaz potrvá přibližně hodinu a půl.  

Nejoblíbenější a nejčastěji sledovaný meteorický roj Perseid nebude mít podle odborníků v roce 2025 úplně příznivé podmínky k pozorování, i tak je ale bude možné při troše štěstí zachytit. Maximum roje vychází v roce 2025 na noc z 12. na 13. srpna. Perseidy se ale vyplatí pozorovat zejména v týdnech před maximem, tedy přibližně od 1. srpna 2025, a to vždy v časných ranních hodinách. Nejvíce meteorů je vždy vidět ráno mezi půlnocí a 5. hodinou ranní. 

Posledním pravidelným meteorickým rojem bude v roce 2025 Geminid. Nejvíce jich bude možné spatřit v noci ze 13. na 14. prosince.  

Závěr letošního roku s „bezměsíčnou nocí“

Na noční obloze mohou lidé zahlédnout pozoruhodné jevy ještě do konce letošního roku. V pondělí 30. prosince ve 23:27 se Měsíc octne ve fázi novu. V novoluní je jeho osvětlená polokoule kompletně otočená od Země, odkud je proto Měsíc neviditelný. Bezměsíčné zimní noci nahrávají k vyhlížení nejjasnějších hvězd noční oblohy poblíž slabé Mléčné dráhy v okolí majestátního souhvězdí Orion. V jeho rameni leží načervenalé hvězda Betelgeuze, hvězdný červený obr na sklonku svého života, uvedl Horálek.

Foto pixabay.com / ilustrační foto

Štítky zatmění Měsíce, Měsíc, astrologie, Petr Horálek, jevy, nebe

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Po šesti letech bude příští rok možné pozorovat úplné zatmění Měsíce  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.