Prvním mládětem letošního roku v olomoucké zoo je malý kotul. Návštěvníci ho už nyní mohou vidět ve venkovním výběhu, pokud se matka rozhodne podívat se ven. Tyto opice chová svatokopecká zoo od roku 1993 a celkově se zde narodilo už 145 mláďat.
Kotulové veverovití se rozhodli, že si své prvenství vezmou zpět a letos se opět mohou pochlubit prvním mládětem roku. "S ranním příchodem do práce jsme zjistili, že tlupa čítá o jednoho člena více. U jedné ze samic přes noc došlo k porodu. Mládě je v pořádku, drží se matky a pobývá s ní pospolu s ostatními členy. I během tohoto počasí mají kotulové možnost podívat se ven, sice to příliš nevyužívají, ale i tak je návštěvník ve venkovním výběhu může spatřit," popsala ošetřovatelka Hana Dostálová.
Olomoucká zoo chová kotuly od roku 1993 a celkově se v ní narodilo už 145 mláďat. Dorozumívají se pestrou škálou zvuků, mezi které patří i ty evokující ptačí švitoření. "Ocas jim mimo jiné slouží k lepšímu udržení rovnováhy ve větvích. Ve skupinách jsou dominantní samice. Mají přísně stanovenou hierarchii. Na výchově mláďat se podílí i další samice, takzvané tety. V chovu nemusí být vždy nejúspěšnější samec postavený v hierarchii nejvýše, ale důvod proč tomu tak je, se doposud nepodařilo odhalit," odhalila zvláštnosti tohoto druhu mluvčí zoo Iveta Gronská.
Malá opice z čeledi malpovitých obývá území Jižní Ameriky. Kotulové tvoří až stočlenné tlupy složené převážně ze samic a nedospělých mláďat obojího pohlaví s přísnou hierarchií. Typické jsou pro ně velké ušní boltce a bílá maska. Samice rodí jediné mládě po půlroční březosti, které po narození nosí nejprve na břiše, poté na svých bedrech. Výjimečně se mohou narodit i dvojčata.
Sobota, 4. ledna 2025, 10:12
Zooinventura na Svatém kopečku probíhá na konci každého roku. Práci sčítacích komisařů si mohou nyní až do poloviny března vyzkoušet i návštěvníci. Olomoucká zoo pro ně připravila soutěž, do které se může zapojit každý.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.