Pro současné i budoucí potřeby vyšší kapacity Základní školy a Mateřské školy Svatoplukova v městské části Řepčín hledá řešení olomoucká radnice. Město jako zřizovatel žádané vzdělávací instituce nechalo zpracovat urbanistickou studii, která se věnuje nejen stavebnímu rozšíření školy, ale také úpravám v širším okolí. Na sousedních pozemcích plánují soukromí majitelé stavět bytové domy, část parcel by Olomouc potřebovala pro umístění školní budovy.
V závěru loňského roku schválila Rada města Olomouce prověřovací studii pro zlepšení podmínek ZŠ a MŠ Svatoplukova a rozšíření stávajících kapacit včetně umístění sportovního zázemí.
„Studie se vztahuje k projednávané změně územního plánu. Naproti školy má vyrůst nová obytná čtvrť. I z toho důvodu jsme analyzovali kapacity škol a dívali se, kde by mohla stát nějaká nová přístavba nebo i nová škola, která by v budoucnu pojala děti z nové čtvrti. V souvislosti s tím jsme řešili i vnitroblok mezi Mojmírovou a Svatoplukovou ulicí, kde budou probíhat jednání s investory,“ komentoval náměstek olomouckého primátora pro oblast školství Viktor Tichák (Piráti a ProOlomouc).
Pátek, 3. ledna 2025, 15:02
Výraznou proměnou by měla v příštích letech projít frekventovaná Pražská ulice a příjezd k hypermarketu Globus na okraji Olomouce. Záměr výstavby nové světelné křižovatky v závěru minulého roku vstoupil do procesu územního řízení. Investici do...
Prvotní návrh tak reaguje i na záměr vybudování obrovského rezidenčního projektu v sousedství ulice Pražská, kde má vzniknout přes dva tisíce bytových jednotek. V nové lokalitě by mělo podle orientačních předpokladů za 10 let bydlet přes pět tisíc lidí, Olomouc tak potřebuje zajistit místa pro vzdělávaní stovek dětí. „Jde o vizi, prvním krokem je změna územního plánu. Je potřeba situaci řešit dopředu a jsem rád, že se na tom pracuje. S kapacitami musíme počítat v předstihu, abychom potom nezaplakali, že nám někde scházejí. Pro občanskou vybavenost se počítá se s ještě dalšími pozemky, na kterých by mohla stát škola nebo alespoň pavilon školy pro lokalitu Pražská – Východ, kde má probíhat rozsáhlá výstavba,“ podotkl náměstek.
Základní škola Svatoplukova má nyní ve dvaadvaceti třídách kapacitu pro pět set žáků, do sedmi tříd mateřinky pak může přijít 168 dětí. Škola vnímá potřebu rozšíření. „Dostavba nové budovy školy by měla být nejen přípravou na nárůst obyvatel po výstavbě nové čtvrti za hejčínským kostelem, ale především by měla primárně řešit současnou nedostatečnou kapacitu školy Svatoplukova. Naše škola nemá vlastní prostory pro školní družinu, odborné učebny, dostatečný počet kabinetů... Vzhledem k vysokému zájmu rodičů o přijetí dětí do naší školy jsme ze všech učeben udělali kmenové třídy. I tak nejsme schopni poslední roky přijmout všechny zájemce, dokonce ani ne spádové děti do první třídy – po zápise musíme ze spádových dětí losovat na počet míst, která máme v kapacitě volná,“ přiblížil současný stav ředitel ZŠ A MŠ Svatoplukova 11 Jiří Vymětal.
Podle náměstka Ticháka by mělo k dřívějšímu navýšení kapacit dojít i díky přesunutí krajské vzdělávací instituce, která také sídlí v části budovy na Svatoplukově. „V současnosti řešíme otázku prostor, které má od města pronajatý kraj a provozuje v nich speciální střední školu. Kraj plánuje novostavbu na Gorazdově náměstí, kam by se měla škola přesunout a uvolnit kapacity pro rozšíření Základní školy Svatoplukovy. To je mnohem krátkodobější výhled,“ doplnil Viktor Tichák.
Nedávno schválená studie se zařadí do návrhu změny územního plánu, město bude jednat s vlastníky nyní zarostlého území v sousedství školy o převodu části pozemků. „Se zastavěním vnitrobloku mezi Mojmírovou a Řepčínskou se počítá dlouhodobě. Dosud byla plocha určena pro občanskou vybavenost, nyní na základě prověření studií se bude navrhovat úprava územního plánu, kdy na severní části plochy zůstane využití pro občanskou vybavenost – školu. A na zbytku plochy bude bydlení. Park samozřejmě zůstane, dostane z východu nové ohraničení a v prostoru mezi dnešní školou a novou budovou školy může vzniknout malé náměstíčko s vyloučením automobilové dopravy,“ přiblížil na sociálních sítích náměstek olomouckého primátora pro rozvoj a strategie Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti).
„Stavba nové budovy by tedy měla zaručit, že se k nám do školy dostanou všechny děti, které do naší spádové oblasti patří či dokonce děti s vysokým zájmem o náš moderní způsob vzdělávání. Byly nám přislíbeny odborné učebny, šatny, tělocvična, prostory pro školní družinu, jídelnu nebo nové kabinety. Příjemné je pro nás řešení nebezpečné ranní dopravní situace kolem školy a vytvoření klidové zóny – školního náměstíčka před novou budovou, měla by se tak eliminovat rizika spojená s příchodem žáků do školy,“ doplnil ředitel řepčínské školy Vymětal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.