Počasí dnes-0,8 °C, zítra0,5 °C
Středa 15. ledna 2025  |  Svátek má Alice
Bez reklam

Muzeum Olomouckých tvarůžků přivítalo čtvrtmiliontého návštěvníka. Na památku dostal balíček plný dobrot

Loštické Muzeum Olomouckých tvarůžků přivítalo již čtvrtmiliontého návštěvníka. Slavnostní šerpu obdržel mladý člen rodiny Jořenkovy, která dorazila do Loštic objevovat historii a tradici tohoto unikátního sýru v těchto dnech. Na památku rodina obdržela balíček plný tvarůžkových dobrot.

Olomoucké tvarůžky
Vyrábějí se z netučného kyselého tvarohu a jsou charakteristické chutí a typickou vůní. Při výrobě se nepoužívají žádná syřidla, barviva, aromata ani stabilizátory. Obsahují plnohodnotné bílkoviny, vápník a díky malému obsahu tuku mají nízkou energetickou hodnotu. Olomoucké tvarůžky jsou jediný původní český sýr a jsou řazeny mezi zrající stolní sýry.

Muzeum Olomouckých tvarůžků sídlí v Lošticích na Šumpersku, kde se tento lahodný sýr vyrábí. Je otevřené od roku 2014, každý rok přivítá přibližně 25 tisíc návštěvníků. "Návštěvník s číslem 250 000 je pro naše muzeum, které je jediné svého druhu v Česku, důležitým milníkem. Je to pro nás důkaz, že historie a tradice výroby Olomouckých tvarůžků je lákadlem pro turisty z celé České republiky," věří vedoucí obchodu a marketingu výrobce tvarůžků, společnosti A. W. Leoš Kalandra.

Muzeum představuje bohatou historií tohoto jedinečného sýru. Expozice mapuje výrobu Olomouckých tvarůžků od prvních písemných zmínek na přelomu 15. a 16. století až po současnost. Návštěvníci se seznámí s manufakturní výrobou, kterou v Lošticích založil v roce 1876 Josef Wessels s manželkou, i s moderními technologiemi, které se využívají v současnosti.

Návštěvníci mohou vidět dobové fotografie, funkční stloukačku na bedničky a dozvědí se o přechodu od ruční ke strojní výrobě, se kterou začal Karel Pivný, zeť Aloise Wesselse. Vystaveny jsou dobová pracovna Karla Pivného, retro Sokolské kino Loštice s filmy o výrobě a historii tvarůžků a expozici s originály formovacího a koupacího stroje z 20. století. "Muzeum se snažíme rozvíjet a v průběhu roku pořádáme i několik speciálních akcí včetně ochutnávek," dodal Kalandra. 

Prohlídka trvá přibližně hodinu a muzeum je bezbariérové. Evropská komise udělila v roce 2010 Olomouckým tvarůžkům chráněné označení původu. V současné době společnost A.W. zaměstnává okolo 180 lidí, každoročně vyrobí přibližně 2200 tun tvarůžků ve více než třiceti tvarových, chuťových a hmotnostních variantách.

Pivo podraží. Holba, Zubr a Litovel plánují kvůli rostoucím nákladům zvýšení cen o několik procent

Milovníci pěnivého moku zaplatí za svůj oblíbený nápoj více peněz. Ceny místních značek Holba, Zubr a Litovel stoupnou o několik procent. Důvodem jsou mimo jiné rostoucí náklady. Značky spadají pod Pivovary CZ Group, které jsou pátou největší...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto poskytlo Muzeum Olomouckých tvarůžků

Štítky olomoucké tvarůžky, návštěvník, jubileum, 250 000, Muzeum olomouckých tvarůžků, muzeum, výroba, sýr, Loštice, historie, Česko, okres Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Muzeum Olomouckých tvarůžků přivítalo čtvrtmiliontého návštěvníka. Na památku dostal balíček plný dobrot  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.