Šternberk na Olomoucku se v uplynulých měsících potýkal s vyšším počtem incidentů, při kterých se mladiství či nezletilí dopouštěli protiprávního jednání včetně násilných činů. Radnice a další instituce přijaly sérii opatření od posílení kamerového systému přes rozšíření řad městské policie, na vládní úrovni probíhají jednání o systémových změnách. Dalším krokem je i uzavření dohody o vykonávání obecně prospěšných pracích mladistvých pachatelů přímo ve městě.
Šternberská radnice na webových stránkách informovala o uzavření dohody s Probační a mediační službou o obecně prospěšných pracích pro mladistvé pachatele. Mladiství pachatelé by v případě uložení této formy alternativního trestu soudem měli práce vykonávat právě ve Šternberku.
„Za dohodu jsem velmi rád. Věřím, že spolupráce přinese mladistvým provinilcům nejen šanci napravit své chyby, ale zároveň městu a jeho občanům prospěch z jejich práce. Plánujeme zapojit mladistvé především do údržby veřejných prostranství a zeleně, do úklidu veřejných budov, ale i do dalších prací dle potřeby“ komentoval šternberský starosta Stanislav Orság (ODS).
Město na Olomoucku se v posledních měsících ještě intenzivněji věnuje problematice nezákonného či dokonce násilného chování dětí a mladistvých, dlouhodobé komplikace gradovaly v létě napadením a zraněním nezletilé dívky.
Pondělí, 11. listopadu 2024, 17:08
Ke hledání systémových řešení a preventivních opatření pro zmírnění násilného chování dětí a mládeže se na mezirezortním jednání v sídle Vlády České republiky připojili také zástupci města Šternberk. Zástupci ministerstev, samospráv i institucí...
Podle zástupců radnice budou mladiství pachatelé již brzy pracovat v ulicích či budovách města. „Na celý proces výkonu trestu bude dohlížet nejen město, ale samozřejmě také Probační a mediační služba,“ ubezpečila mluvčí Šternberku Irena Černocká.
„Věříme, že pozitivní vliv může mít tento výkon trestu i na ostatní mladistvé, kteří uvidí, jaké důsledky může mít jejich chování,“ poznamenal starosta Orság.
Město loni přikročila kvůli problematickým situacím také k navýšení počtu strážníků městské policie, v terénu od října působí v ulicích také tři asistenti prevence kriminality z řad romské komunity. K lepší komunikaci a většímu klidu by měla přispět i nedávno zřízená romská rada. „Bez dialogu nevyřešíme vůbec nic. I v romské komunitě je řada občanů, kteří cítí strach a obavy, rádi by přispěli k vyšší bezpečnosti ve městě a zlepšení vztahů mezi majoritní společností a Romy. Právě s nimi chceme dlouhodobě spolupracovat,“ prohlásil před časem šéf městské policie Libor Šamšula.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.