Náročné mapování pohybu velkých šelem v horských územích Olomouckého, Moravskoslezského a Pardubického kraje přineslo důležité informace o vzniku nových vlčích teritorií a také potvrzení, že se vlci v regionu Jesenické oblasti rozmnožují. Podle Hnutí DUHA Šelmy letos přišla na svět vlčata nejméně od tří párů.
Úterý, 22. října 2024, 15:03
Povodně v září 2024 způsobily na vodohospodářských stavbách a opatřeních v okolí řek v Olomouckém kraji za pět miliard korun. Pracovníci státních podniků Povodí Moravy a Povodí Odry nepřetržitě pracují na odstraňování akutních potíží a nebezpečných...
Monitoring velkých šelem provádí v Jesenické oblasti, která zahrnuje nejen Hrubý Jeseník, ale také Rychlebské hory, Králický Sněžník a Nízký Jeseník, hnutí Duha Šelmy. Pátrání a sledování vlků a dalších zvířat probíhá devátým rokem, nejprve ale ochránci přírody naráželi na indicie hovořící o výskytu šelem spíše výjimečně. V posledních čtyřech letech se ale situace začala postupně měnit. „V loňském roce jsme zaznamenali výskyt smečky a páru v Rychlebských horách, jeden pár na Krnovsku a Opavsku, další pár se pohyboval od masivu Keprníku až po východ Zlatohorska, další pár na Králickém Sněžníku, trvalý výskyt jsme potvrdili v Zábřežské vrchovině a pravděpodobný trvalý výskyt v Oderských vrších,” vyjmenoval v tiskové zprávě Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy. „Dva z vlků v oblasti pochází z Rakouska, kde byli v rámci výzkumu místní veterinární univerzity zaopatřeni telemetrickými obojky,” doplnil.
S využitím fotopastí a kamer se podařilo letos opakovaně dokumentovat vlky s potomky v oblasti Králického sněžníku. „Vlčí teritorium se v oblasti Králického Sněžníku a Hanušovické vrchoviny nachází pravděpodobně již čtvrtým rokem. V minulém roce se nám podařilo finálně potvrdit, že se v rámci obou oblastí jedná o jeden a ten samý vlčí pár. Pravděpodobně právě na pomezí Jeřábské hornatiny a Králického Sněžníku si našel partnerku i migrující vlk Gagat,” komentoval František Moupic, koordinátor monitoringu v Jeseníkách.
Zaznamenávání a zjišťování informací o pobytu a pohybu vlků přímo v CHKO Jeseníky se věnuje také organizace Společnost přátel Jeseníků. „Víme o třech vlčích párech, které se pohybují v CHKO Jeseníky, bohužel nemáme v jejich případě potvrzeno, že by letos měly vlčata. Je dobře, že se vlkům v regionu začíná konečně dařit a na návrat těchto krásných šelem jsme čekali řadu let. Z mnoha důvodů je to výborná zpráva pro přírodu v oblasti Jeseníků. Vlk je důležitý pro ekologickou rovnováhu v přírodě a zejména v lesnatých horách, kde pomáhá redukovat přemnoženou spárkatou zvěř a snižovat škody na lesích. V dnešní době si ale vlci musí najít i cestu v kulturní krajině,“ prohlásil předseda spolku Společnost přátel Jeseníků Ondřej Bačík s tím, že je velmi složité identifikovat konkrétní jedince, kteří se mohou pohybovat na teritoriu o rozloze sta kilometrů čtverečních. Pro tento účel slouží genetické rozbory či právě speciální monitorovací obojky.
Také podle zástupců Hnutí Duha Šelmy bude mít návrat velké šelmy pozitivní vliv na přírodu severní Moravy. „Současně je však třeba připravit se i na komplikace spojené se zvýšením rizika útoku vlka na hospodářská zvířata, zejména kozy a ovce. Ta lze minimalizovat státem hrazeným zabezpečením. Na vhodně zabezpečená zvířata je možné čerpat i náhradu za ztížené hospodaření. Přehled nejčastějších metod k ochraně stád a podrobnější popis modelových opatření, která chovatelé v Česku i v zahraničí využívají, je k dispozici na webových stránkách,“ informovala mluvčí ekologického hnutí Martina Labudová.
Středa, 23. října 2024, 17:15
V první polovině října schválila vláda novelu zákona, které by měla zavést nový systém zálohování PET lahví a nápojových hliníkových plechovek. Kromě přínosu pro přírodu vyzdvihlo ministerstvo životního prostředí také přínos pro obce, pro které by...
Ondřej Bačík dodává, že konkrétně CHKO Jeseníky je pro vlky i další velké šelmy ideálním územím, protože je téměř celé neobydlené. „Tudíž i konflikt s farmáři či chovateli obcí je zde opravdu minimální. Potravu vlka podle analýz vzorků trusu provedených Přírodovědným muzeem v Görlitz v sousedním Sasku tvoří z 52 procent srnčí zvěř, 25 procent jelení, 16 procent divočáci, a pouze jedno procento hospodářská zvířata,“ specifikoval představitel Spolku přátel Jeseníků.
Kromě důležitých opatření, která by pro další zmírnění rizik měli přijmout zemědělci zaměřující se na živočišnou výrobu, zdůrazňuje Bačík i základní zásady pro návštěvníky a obyvatele hor, jež shrnuje například online brožura Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. „Lidé by si na horách měli zvykat, že se pohybují ve vlčích teritoriích a dodržovat pravidla. Setkání s vlky bude přibývat. Největší nešvar je, že lidé chodí po horách s pejsky, které nemají na vodítku. Pak může dojít ke střetu psa s vlky, případně i s člověkem. Jde o nezodpovědné chování majitelů, volné pobíhání psů v přírodě je zakázané i zákonem,“ zdůrazňuje ekolog.
Podle zástupců Hnutí Duha Šelmy ale ze setkání s vlkem obecně není třeba mít obavy. „Jde o plaché zvíře a většina již tak vzácných setkání s ním trvá pouze pár vteřin,“ poznamenala Labudová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.