Počasí dnes4,2 °C, zítra7,2 °C
Pondělí 27. ledna 2025  |  Svátek má Ingrid
Bez reklam

Vědci z Olomouce se podílí na obří soustavě 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Budou zkoumat černé díry

Odborníci z přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity pomáhají s výstavbou obří soustavy 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Vědci budou pomocí teleskopů zkoumat černé díry, pátrat po temné hmotě, odchylkách od Einsteinovy teorie relativity nebo se budou snažit pochopit původ kosmických částic.

Čeští vědci a technici zajistili výrobu velmi přesných zrcadel a různých pohyblivých částí teleskopů. Díky mezinárodní spolupráci vznikne nejvýkonnější observatoř pro astronomii záření gama na světě.

"Hlavní přínosy českých partnerů tohoto projektu spočívají ve vývoji technologií, odborném know-how a výrobě klíčových komponent. Čeští vědci a technici se podíleli na návrhu a stavbě komponent velkých teleskopů LST, které pokrývají nižší energetický rozsah gama záření. Náš příspěvek zahrnoval vývoj systémů zaměřených na optiku, mechaniku a ovládání teleskopů, přičemž ČR měla a bude mít významný podíl zejména na optických částech," uvedl Miroslav Pech ze Společné laboratoře optiky.

Společná laboratoř optiky, což je pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, sehrála klíčovou roli při budování celé observatoře CTA. "Díky zapojení českých institucí, jako je Univerzita Palackého, se ČR etablovala jako důležitý partner v mezinárodním konsorciu CTA. Výroba zrcadel, mechanických součástí a další klíčové technologie vyvinuté v ČR odpovídají přísným požadavkům na stabilitu a přesnost v extrémních podmínkách," podotkl Pech.

Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci dnes novým rektorem na funkční období v letech 2025 až 2029 zvolil Michaela Kohajdu z Právnické fakulty. Ve druhém kole volby získal 14 z 24 hlasů.

Čeští odborníci se také zapojili do vývoje a testování malých teleskopů SST-1M, které jsou určeny pro pozorování nejvyšších energií gama záření. Český tým se soustředil na optickou kalibraci a inovace v konstrukci a montáži těchto teleskopů. Vědci se v tuzemských laboratořích zaměřili rovněž na vývoj tenkých optických vrstev, přípravu povrchů zrcadel a měřicí mechanismy optických prvků. 

Observatoř Cherenkov Telescope Array Observatory má být největší a nejvýkonnější observatoří pro astronomii záření gama na světě s energetickým rozsahem 20 GeV až 300 TeV. K pokrytí širokého energetického rozsahu bude využívat velké, střední i malé dalekohledy.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Ladislav Chytka

Štítky Univerzita Palackého, vědci, optika, Španělsko, Chile, dalekohled, Olomouc, observatoř, černá díra, záření, zrcadlo, laboratoř

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Vědci z Olomouce se podílí na obří soustavě 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Budou zkoumat černé díry  |  Společnost  |  Zprávy  |  Hanácká Drbna - zprávy z Olomouce a Olomouckého kraje

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.