Vědci z Olomouce se podílí na obří soustavě 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Budou zkoumat černé díry

Autoři | Foto Ladislav Chytka

Odborníci z přírodovědecké fakulty olomoucké univerzity pomáhají s výstavbou obří soustavy 60 dalekohledů ve Španělsku a Chile. Vědci budou pomocí teleskopů zkoumat černé díry, pátrat po temné hmotě, odchylkách od Einsteinovy teorie relativity nebo se budou snažit pochopit původ kosmických částic.

Čeští vědci a technici zajistili výrobu velmi přesných zrcadel a různých pohyblivých částí teleskopů. Díky mezinárodní spolupráci vznikne nejvýkonnější observatoř pro astronomii záření gama na světě.

"Hlavní přínosy českých partnerů tohoto projektu spočívají ve vývoji technologií, odborném know-how a výrobě klíčových komponent. Čeští vědci a technici se podíleli na návrhu a stavbě komponent velkých teleskopů LST, které pokrývají nižší energetický rozsah gama záření. Náš příspěvek zahrnoval vývoj systémů zaměřených na optiku, mechaniku a ovládání teleskopů, přičemž ČR měla a bude mít významný podíl zejména na optických částech," uvedl Miroslav Pech ze Společné laboratoře optiky.

Společná laboratoř optiky, což je pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, sehrála klíčovou roli při budování celé observatoře CTA. "Díky zapojení českých institucí, jako je Univerzita Palackého, se ČR etablovala jako důležitý partner v mezinárodním konsorciu CTA. Výroba zrcadel, mechanických součástí a další klíčové technologie vyvinuté v ČR odpovídají přísným požadavkům na stabilitu a přesnost v extrémních podmínkách," podotkl Pech.

Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci dnes novým rektorem na funkční období v letech 2025 až 2029 zvolil Michaela Kohajdu z Právnické fakulty. Ve druhém kole volby získal 14 z 24 hlasů.

Čeští odborníci se také zapojili do vývoje a testování malých teleskopů SST-1M, které jsou určeny pro pozorování nejvyšších energií gama záření. Český tým se soustředil na optickou kalibraci a inovace v konstrukci a montáži těchto teleskopů. Vědci se v tuzemských laboratořích zaměřili rovněž na vývoj tenkých optických vrstev, přípravu povrchů zrcadel a měřicí mechanismy optických prvků. 

Observatoř Cherenkov Telescope Array Observatory má být největší a nejvýkonnější observatoří pro astronomii záření gama na světě s energetickým rozsahem 20 GeV až 300 TeV. K pokrytí širokého energetického rozsahu bude využívat velké, střední i malé dalekohledy.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Univerzita Palackého, vědci, optika, Španělsko, Chile, dalekohled, Olomouc, observatoř, černá díra, záření, zrcadlo, laboratoř

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.