Estetickou proměnou prošly interiéry oddělení urgentního příjmu a porodnice v šumperské nemocnici, které zdobí takzvané atmosférické prvky. Autorem dřevěných a skleněných instalací je šternberský výtvarník Josef Zlamal. K příjemnějšímu prostředí ve zdravotnickém zařízení přispívají především motivy zvířat a přírody.
Ve spolupráci s Martinem Šamajem, který se odborně věnuje úpravám designu i rozvržení zdravotnických zařízení, se zaměřil Josef Zlamal hledání konceptu podoby atmosférických prvků pro Nemocnici Šumperk. Důležité slovo měli také zaměstnanci jednotlivých pracovišť. „Celý projekt vznikal od prvního kroku ve společném dialogu a jen díky podnětům všech zúčastněných se realizace mohla podařit. Nemohu totiž sám prostředí poznat nikdy tak důvěrně jako lidé, kteří zde pracují mnoho let, proto sehrála jejich zkušenost klíčovou roli. I samotný finální výběr motivů byl výsledkem společné diskuze. Spoluautorem řešení jsou tedy popravdě všichni zúčastnění. Velký dík směřuje k vedení nemocnice, které celou myšlenku zaštítilo a umožnilo realizovat,“ vysvětlil na webu nemocnice úspěšný malíř, designér a výtvarník Josef Zlamal.
Pro porodní oddělení vznikla umělecká díla ze dřeva a ze skla. Ta se stala součástí porodních boxů. „Skleněné prvky byly zvoleny s ohledem na specifické nároky prostředí. Zároveň je zde i prvek materiálové gradace, kdy se jednotlivé materiály navzájem doplňují. Základní myšlenku jsme odvodili z ideového scénáře – kde pracujeme s motivem mateřského obejmutí, pocitem bezpečí, harmonie a jistoty. Námět je vyjádřený v podobě zvířat,“ popsal Josef Zlamal.
Pátek, 20. prosince 2024, 06:53
Statistiky cílů zásahů záchranářského vrtulníku v Olomouckém kraji přenesl na přehlednou mapu provozovatel letecké záchranky, společnost Air-Transport Europe (ATE). Červenobílý stroj s označením Kryštof 09 za čtyři roky startoval ke 2 376 událostem,...
Tvorba autora, který má v portfoliu celou řadu prestižních realizací i v zahraničí, přispívá k pozitivnějšímu dojmu i na urgentním příjmu. „Nosnou myšlenkou se stala příroda, ať již v podobě stromů, bylin, ptactva, nebo vody. Hledali jsme cestu, jak vytvořit motiv, kde není na první pohled vše hned patrné, a zůstává tak prostor pro vlastní interpretaci,“ podotkl umělec.
V této podobě se jedná o pilotní projekt úpravy interiéru nemocničního zařízení. „Naše nemocnice je prvním zdravotnickým zařízením, ve kterém takovéto prvky najdete,“ podotkla mluvčí šumperské nemocnice Hana Hanke.
Podle Zlamala by se měla v budoucnu dočkat výtvarné proměny atmosféry také další místa v nemocnici. „Myšlenka kultivace prostředí Nemocnice Šumperk není nahodilým projektem, bude mít v průběhu času určitě své pokračování i na dalších místech celého areálu. Jedním z nejbližších bude pravděpodobně oddělení onkologie,“ doplnil Josef Zlamal.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.