Šantovka Tower, olomoucký projekt developera Richarda Morávka přišel o územní rozhodnutí. Krajský soud v Olomouci tak vyhověl Nejvyššímu správnímu soudu, kde si veřejný ochránce práv stěžoval na podjatost olomouckých úředníků, kteří o stavbě rozhodovali.
"Rozhodnutí žalovaného ze dne 10. 6. 2019 se zrušuje a věc se vrací žalovanému k dalšímu řízení. Proti tomuto rozsudku lze podat kasační stížnost ve lhůtě dvou týdnů od jeho doručení k Nejvyššímu správnímu soudu v Brně," uvedl v rozsudku předseda senátu Krajského soudu v Olomouci Michal Jantoš. Soud jednal tento týden.
Krajský úřad v Olomouci by měl nyní určit nový, nepodjatý správní orgán, který celou věc znovu posoudí. Podle Nejvyššího soudu by o umístění výškové budovy měl totiž rozhodovat jiný stavební úřad než v Olomouci, který se námitkami vůči stavbě bude znovu zabývat.
Skupina Redstone, která chce Šantovku Tower stavět, zatím celou věc příliš nekomentuje. "Nadále se seznamujeme s rozhodnutím a zdůvodněním Nejvyššího správního soudu, v tuto chvíli se k této záležitosti nebudeme vyjadřovat," sdělil mluvčí skupiny Michal Folta.
Čtvrtek, 26. října 2023, 16:59
V průběhu příštího roku předpokládá developerská skupiny Redstone olomouckého podnikatele Richarda Morávka začátek výstavby nové moderní části města nazvané Šantovka District. Ta je pozměněnou verzí původního záměru rozšíření stejnojmenné obchodní...
Žalobu proti projektu developera Richarda Morávka podala před pěti lety tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Se stavbou 74 metrů vysokého mrakodrapu nesouhlasí památkáři, také podle některých architektů by poškodil historické panorama Olomouce. Morávkova skupina Redstone plánuje stavbu poblíž své obchodní galerie, kde vyroste rovněž komplex nových budov nejrůznějších funkcí.
Podjatost olomouckých úředníků podle Nejvyššího soudu spočívá v tom, že rozhodovali o projektu, ohledně kterého město a developer v roce 2010 uzavřeli smlouvu o spolupráci. Podle současného ombudsmana Stanislava Křečka smlouva zahrnovala i odpovědnost města za výsledek projektu, což je krajně neobvyklé. Morávkova skupina se přitom v dalších letech na tuto smlouvu odvolávala, vyzývala město ke spolupráci a zmiňoval možnost vymáhání náhrady škody. Podle Nejvyššího soudu však měli být všichni úředníci stavebního úřadu v Olomouci vyloučeni pro podjatost.
Proti stavbě jsou i někteří olomoučtí politici. "Zastáváme názor, že památky a krásné historické jádro jsou jednou z největších předností Olomouce a měli bychom obraz města chránit. Věžáky patří v Olomouci jinam, ne do ochranného pásma památkové rezervace. V právním státě by se mělo měřit každému stejným metrem a veřejná správa by měla konat transparentně, což se v tomto vlekoucím se případě nedělo," komentoval celou věc na sociálních sítích například architekt a náměstek primátora Olomouce Tomáš Pejpek (ProOlomouc a Piráti).
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.