Ze skladu poblíž Vikantic na Šumpersku ještě letos zmizí přes tisíc tun nebezpečných jedovatých látek. Pokud by unikly do okolí, hrozila by obrovská ekologická havárie a rozsáhlá otrava vod. Obec o likvidaci skladu usilovala 40 let, přijde na 25 milionů korun.
Ve skladu poblíž Vikantic je dlouhá léta uloženo 178 kovových kontejnerů, ve kterých je 1250 tun nebezpečného odpadu, těžké kovy a zejména kadmiové kaly. Až do roku 1984 je sem ukládal státní podnik Rudné doly Jeseník, o likvidaci nebezpečného odpadu se poté už nikdo nepostaral.
Likvidaci kalů dostal na starosti státní podnik DIAMO, který vypsal výběrové řízení na specializovanou firmu. "Společnost AHV ekologický servis garantuje odvoz vlastními vozy, které jsou určeny pro přepravu takového typu materiálu. Řidiči mají školení pro přepravu odpadů, ty budou odváženy včetně obalů a kontejnerů do místa zpracování. K tomu budou využita technologie stabilizace a solidifikace, kterou AHV ekologický servis vlastní. Upravený odpad bude následně zlikvidován," popsal celý postup ředitel odštěpného závodu Příbram Šimon Mrázek.
Starosta Vikantic Libor Sedlařík neskrývá radost. "Obec o to bojovala čtyřicet let a teď se to konečně podařilo. Pro nás je to obrovská úleva, hrozilo tady velké znečištění životního prostředí. Ačkoliv hala působí stabilně, člověk nikdy neví, co se může stát. Ekologická katastrofa by měla obrovské následky jak v našem okolí, tak ve vodních tocích," vysvětlil starosta.
Středa, 23. listopadu 2022, 06:50
Město Prostějov poskytne milion korun obci Olšany na čištění podzemních vod. Ze zaniklé Sigmy Lutín se do nich dostaly jedovaté látky. První etapa sanace skončí v příštím roce, podle předběžných výsledků se zamoření snižuje a dál nerozšiřuje.
Pokud by nastala nejhorší varianta a unikl by veškerý odpad, který je v hale uskladněný, podle starosty by kontaminovaný mohl být celý tok řeky Moravy až do Černého moře. "Pro nás je to úleva, protože taková zátěž v panenské přírodě nemá co dělat," řekl starosta.
Specializovaná firma začne sudy odvážet letos v květnu, skončit by měla do konce července. Poté přijde na řadu likvidace samotného skladu a průzkum kontaminace okolí. O likvidaci rozhodla loni v květnu vláda, která pověřila státní podnik DIAMO. Náklady mohou dosáhnout 25 milionů korun.
"Objekt vlastního skladu včetně základových konstrukcí bude po vymístění odpadu odstraněn. Pro jeho odstranění bude zpracována projektová dokumentace. V okolí skladu bude proveden průzkum kontaminace a po jeho vyhodnocení proběhne případná odtěžba nadlimitně kontaminovaných zemin a následný závoz výkopů," dodal ředitel odštěpného závodu Příbram Mrázek.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.