Mezi naše přední lesnické odborníky patřil rodák z Určic na Prostějovsku Josef Konšel, od jehož narození nyní uplynulo sto padesát let. Kněz, lesník, vědec a vysokoškolský pedagog byl jedním z nejvýznamnějších evropských lesníků. Je spoluzakladatelem moderního pěstění lesa v České republice.
Kněz, lesník, vědec a vysokoškolský pedagog Josef Konšel se narodil se 20. března 1875 v Určicích zahradníkovi Janu Konšelovi a jeho manželce Aloisii. V Určicích navštěvoval čtyři třídy obecné školy. Potom studoval šest let na Arcibiskupském semináři v Kroměříži a následně na piaristickém gymnáziu, kde v roce 1893 maturoval. V témže roce nastoupil na Teologickou fakultu v Olomouci. V roce 1897 byl vysvěcen na kněze. V době studií o prázdninách se zajímal o přírodu. Rád chodil s prostějovským archeologem Antonínem Gottwaldem do terénu v okolí Určic.
Zpočátku působil jako kaplan v Lichnově u Benešova ve Slezsku a ve Vítkově. Odtud ho olomoucký arcibiskup Theodor Kohn vyzval, aby šel studovat lesnictví do Vídně. Studia absolvoval v roce 1901 s titulem lesní inženýr.
Nastoupil do Arcibiskupské zařizovací kanceláře v Kroměříži jako referent. Prošel různými funkcemi – nadlesní, lesmistr, přednosta kanceláře. Jako lesní zařizovatel tzv. taxátor zmapoval desetitisíce hektarů lesů na Moravě. Dokonale poznal lesy v Beskydech, na Drahanské vysočině, v okolí Mírova, Hukvald, na Vyškovsku i lužní lesy v povodí Moravy na Kroměřížsku. Navrhl také několik lesních cest a silnic. Byl zakladatelem nauky o lesních stanovištích.
Neděle, 19. ledna 2025, 09:57
Pozoruhodnou osobností našeho regionu byl lékař a veřejný činitel František Skácelík. Narodil se v Bochoři u Přerova a po studiích působil jako praktický lékař v Přerově. Ordinoval ještě ve svých šestašedesáti letech, až v roce 1911 na vlastní...
V roce 1919 se stal přednostou lesního ředitelství a v roce 1921 byl jmenován centrálním ředitelem všech arcibiskupských lesů a statků. Protože se osvědčil jako znalec lesnictví, bylo mu nabídnuto od 1. listopadu 1922 místo na katedře pěstění lesů nově založené Lesnické fakulty Vysoké školy zemědělské v Brně. 1. října 1923 byl jmenován řádným profesorem pro obor pěstění lesů. Měl vřelý vztah ke studentům. Vedl je k lásce k lesu a organizoval odborné exkurze, hlavně na Slovensko a do Švýcarska, kde čerpali poznatky z díla proslulého pěstitele lesů Schädelina. Vychoval řadu vynikajících lesních inženýrů. V letech 1927/1928 a 1932/1933 byl děkanem Lesnické fakulty. Zastával také funkci prorektora Vysoké školy zemědělské.
Je autorem řady odborných prací, učebnic a skript. Patří mezi ně například Nauka o lesních stanovištích (1923), Stručný nástin tvorby a pěstění lesů v biologickém ponětí (1931), Zalesňovací snahy venkovských obcí (1941). Pod jeho vedením byl zpracován a vydán Naučný slovník lesnický (1932–1940).
Neděle, 20. října 2024, 10:16
Pedagog, básník a spisovatel Miroslav Kubíček by se dožil devadesáti let. Po tragické smrti studenta Jana Zajíce napsal báseň Jarní triptych, která vyšla v regionálním tisku na Šumpersku a kriticky se vyjadřoval k politické situaci. Důsledkem toho...
Za své působení byl dvakrát násilně z fakulty vytržen. Poprvé v roce 1939, kdy byly zavřeny vysoké školy a podruhé, když byl po únoru 1948 zbaven místa. Pokaždé se uchýlil do ústraní na faru ve Velké Bystřici. Ani tehdy však nezatrpkl. Žil v bídných poměrech, zpočátku ani nedostával důchod, později jen minimální. Profesora Josefa Konšela si nesmírně vážil náš krajan, původně student teologie vyhozený z fakulty a posléze vystudovaný lesní inženýr, lesník, vlastivědný publicista, místopisec a rodák ze Šubířova-Chobyně Jaroslav Pinkava (1922–1999). 7. února 1953 jej jako student navštívil ve Velké Bystřici a společně s profesory fakulty se přičinil o to, aby profesor Konšel dostával obstojný důchod. Josef Konšel zemřel 18. července 1958 na mozkovou příhodu ve Velké Bystřici. Je pohřben v kněžské hrobce na tamním hřbitově.
Památku svého významného rodáka si obec Určice připomíná pamětním kamenem z roku 2013. Dalšími památkami je zvon na sanktusové věži kostela sv. Jana Křtitele darovaný Josefem Konšelem a jinan dvoulaločný vysázený pod věží kostela v roce 1938. Obec vydala v roce 2015 publikaci Dopisy k Hovorům Josefa Konšela s profesorem pěstění lesů Bohuslavem Polanským (editoři Martina Miláčková a Jiří Truhlář). Mendelova zemědělská a lesnická univerzita v Brně vydala v roce 2003 autobiografické vzpomínky Josefa Konšela Moje cesta.
Profesor Josef Konšel je jedním z nejvýznamnějších evropských lesníků. Je spoluzakladatelem moderního pěstění lesa v České republice. Podle jeho vlastních slov „se snažil podle svého umu pracovat pro zdar lesa a ve prospěch budoucích lesníků“. Jeho knihy a zásady jsou platné dodnes a byly ve své době nadčasové. Zaujímá také významné místo mezi našimi krajany – významnými lesníky, kterými byli například Alois Tichý, Josef Opletal a Emil Hošek.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám