František Skácelík byl přerovský lékař, starosta a regionální pracovník. Podílel se na založení měšťanské školy

Autoři | Foto Město Přerov

Pozoruhodnou osobností našeho regionu byl lékař a veřejný činitel František Skácelík. Narodil se v Bochoři u Přerova a po studiích působil jako praktický lékař v Přerově. Ordinoval ještě ve svých šestašedesáti letech, až v roce 1911 na vlastní žádost odešel ze zdravotních důvodů do penze. S manželkou Marií měl šest dětí.

Hana Bartková
Autorka je historička a publicistka.

Veřejný činitel František Skácelík se narodil se 4. ledna 1845 v selské rodině v Bochoři. Studoval na německém piaristickém gymnáziu v Kroměříži, kde v roce 1865 maturoval. V letech 1865–1871 studoval na Lékařské fakultě v Praze. Z toho v letním semestru 1869 studoval ve Vídni. Od srpna 1871 působil jako praktický lékař v Přerově. Ordinoval zde ještě ve svých šestašedesáti letech v Komenského třídě č. 840. V roce 1911 na vlastní žádost odešel ze zdravotních důvodů do penze. S manželkou Marií měl šest dětí – nejstaršího syna Františka a dcery Marii, Annu, Aloisii, Arnoštu a Josefu.

V Přerově by veřejně a kulturně činný. Navštěvoval zde známé knihkupectví Antonína Michálka. Často sem chodil i se synem Františkem. Sbíral staré české tisky a s Michálkem často hovořil o problémech knižního trhu. V Michálkově „moravském literárním salónu“ se také scházely významné literární osobnosti – profesoři Jakub Škoda, František Bartoš, František Bílý, Jan Kabelík, František Brdlík, František Bayer, Josef Neoral a Otmar Viglic. Přátelil se s knězem, vlastencem a národopisným sběratelem P. Ignátem Wurmem. P. Wurm byl často jeho průvodcem při jeho lékařských návštěvách v okolních obcích.

Filozof Josef Ludvík Fischer byl prvním rektorem obnovené univerzity. Vzpomínal na něho i Václav Havel

Josef Ludvík Fischer byl významným filozofem a sociologem. Byl spjatý s Olomoucí, s její kulturou a historií. Výrazně se rovněž zapsal do historie univerzity jako její zakladatel a první rektor po obnovení v roce 1946. Od jeho narození nedávno...

Od roku 1880 byl přerovským radním a v letech 1883–1889 starostou města. Zasloužil se o založení spořitelny. Podílel se na založení měšťanské školy a nižší průmyslové školy. Dal podnět k výstavbě veřejné nemocnice a byl zakladatelem přerovského Sokola. Byl také poslancem Moravského zemského sněmu.

Svými aktivitami a prací významně ovlivnil svého syna Františka Skácelíka (1873–1944), praktického lékaře, spisovatele a organizátora literárního dění. František Skácelík ml. byl autorem románů Architekt Malota , Venkovský lékař a Opustíš-li mě.., dále knih pro děti Hřebeček, Lovci zlatých much a řady fejetonů. Byl osobním lékařem a přítelem F. X. Šaldy a švagrem spisovatelky Růženy Svobodové. Jeho manželka Jenka Čápová byla sestrou Růženy Svobodové. Jako lékař působil v Bystřici pod Hostýnem, Ledči nad Sázavou, Rokycanech, Německém Brodě, Náchodě a od roku 1918 na Podkarpatské Rusi, kde byl jmenován náčelníkem veřejného zdravotnictví v Užhorodě.

Před devadesáti byl založen v Prostějově Aeroklub. Existuje dodnes a nese jméno Josefa Františka

Počátky prostějovského Aeroklubu se datují na 7. prosince 1934. Tehdy se v restauraci Jana Tesaře v nově postaveném hotelu AVION na Masarykově náměstí sešlo pětatřicet zájemců o bezmotorové létání. Letiště si vybudovali na vojenské louce u silnice...

Na svoje dětství, mládí a literární působení napsal cenné vzpomínky Krásná setkání. Vyšly knižně v edici Historica v nakladatelství Vyšehrad v roce 1970. Editorsky je připravil a opatřil doslovem a poznámkami literární historik a znalec hanácké literatury Bedřich Slavík. Vzpomíná zde například na prázdniny strávené u prarodičů Skácelíkových v Bochoři: "Když nastaly prázdniny a stařenka s hanácky bohatě vázaným šátkem na moudré hlavě, se širokými květovanými sukněmi a košíkem na ruce, plným všelijakých laskomin, stavěla se o prvním trhu prázdninovém u nás, vzala mne s sebou, a capal jsem vedle ní na chodníku podél vojenského cvičiště, kolem katastru polí, zvaného Markrabina, na prázdninový pobyt."

"Celý ten život bochořský. zdál se mně podivuhodným, a protože mně byl chvílemi čímsi mimosvětským, cítil jsem se v něm cizím. Zdálo se mně, že doma je jaksi veseleji a volněji. Ale za těmito přísnými tahy starých hanáckých sedláků bylo velmi, velmi mnoho lásky a pevného, věcného citu," uzavírá svou vzpomínku dr. Skácelík mladší.

MUDr. František Skácelík zemřel 12. května 1926 v Přerově a jeho ostatky jsou uloženy v rodinném hrobě na městském hřbitově.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky historie, František Skácelík, starosta, lékař, Přerov, Bochoř, praktický lékař, Ignát Wurm, Růžena Svobodová, Praha

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.