Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie nákladního vlaku není možná. V tiskové zprávě to uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Benzen se odpařuje příliš rychle a mohl by ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců.
Zkušební těžba v ohnisku kontaminace začala tento týden. Inspekce ve spolupráci s hasiči a sanační společností měřila koncentrace nebezpečné látky v ovzduší. "Oddělení kontaminace larsenovou stěnou je podstatným krokem, který nám umožní plně přejít do sanační fáze. Na místě jsou momentálně konaná veškerá opatření, která jsou z technických a bezpečnostních hledisek možná. Odtěžba zeminy dle nových analýz není v současné době účelná, a po provedení úvodních bezpečnostních zkoušek můžeme téměř s jistotou říci, že není ani možná. Benzen ze zeminy odtěkává příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců," uvedl ředitel inspekce Petr Bejček.
Kontaminovanou oblast ohraničí odborníci štětovnicemi, ocelovými profily v délce 700 metrů. Jejich původní plánovaná délka byla přitom pouze 300 metrů. Štětovnice instalují odborníci do hloubky 7 metrů a ohraničit by měli dokola celé ohnisko znečištění.
Sobota, 29. března 2025, 16:03
Oblastí u železniční stanice Hustopeče nad Bečvou, kde došlo v závěru února k vykolejení a požáru vlaku se stovkami tun toxického benzenu, prochází také oblíbená cyklotrasa. Policie s příchodem jara vydala apel na cyklisty a chodce, aby se k místu...
Ve vodní nádrží číslo 6, která je v těsné blízkosti havárie, se v prvním dubnovém měření výrazně snížila koncentrace benzenu. „Hodnoty, které jsou stále nadlimitní, klesly na 50 - 100 mikrogramů na litr, což je až desetinásobné snížení oproti předchozímu týdnu. I přesto je situaci nutné nadále intenzivně monitorovat," uvedli zástupci České inspekce životního prostředí. Naprostá většina benzenu se nachází na hladině podzemní vody, v půdě zůstalo jen malé množství.
"Aby bylo možné kontaminované podzemní vody čerpat ve větším objemu, což je nyní prioritou, budou tyto vyčerpané podzemní vody na místě čištěny filtrací pomocí kontejnerů s aktivním uhlím," doplnila ČIŽP.
Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO) vyhlásil v pátek zákaz vstupu do okolí místa havárie. Nařízení má zjednodušit zasahujícím složkám práci a snížit zdravotní rizika. V oblasti platí také od minulého pátku stav nebezpečí. Ten by měl platit až do 27. dubna.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám