Jak to začalo? Skutečné příběhy vzniku mentální anorexie

Autoři | Foto Pixabay.com/Fotorech

Co stojí za tím, že člověk začne nenávidět vlastní tělo? Drbna přináší další díl podcastu Stop anorexii, tentokrát uslyšíte konkrétní příběhy lidí, kterým do života vstoupila porucha příjmu potravy. Příběhy o zlomeném srdci, přísné rodině, nátlaku okolí, ale i o víře, která z těla udělala něco nečistého.

Mezi časté příčiny vzniku poruch příjmu potravy patří osobnostní rysy, perfekcionismus v nukleární rodině, ale i kritické životní situace. Obvykle však nelze označit jednu konkrétní věc či situaci za příčinu. Mentální anorexie bývá důsledkem a souhrou mnoha vlivů.  

„Je to mozaika vlivů a zážitků, které v terapii rozplétáme. Navíc to není tak, že bychom museli najít příčinu, aby se člověk mohl vyléčit – naopak. Leckdy si i po dvou třech letech práce řekneme, že se člověk v léčbě naučil to, co potřeboval mít, aby už nad ním neměla nemoc moc.“ říká klinická psycholožka a psychoterapeutka Tereza Maková, která se dlouhodobě zabývá poruchami příjmu potravy, v rozhovoru pro Deník N.

Ženské tělo jako nečisté

„Vyrůstala jsem v katolicky založené autoritativně řízené uzavřené rodině, kde se logicky nedaly v době mého dospívání s rodiči konzultovat pubertu provázející problémy. Měla jsem tu obrovskou smůlu, že jsem začala dospívat předčasně, a jelikož jsem si z domova nemohla odnést znalosti o tom, že dospívání a to, co k němu patří, je zcela normální věc (protože vybavení nahého těla obou pohlaví v dospělosti a oblast sexuality v naší rodině byly tabu), začala jsem své dospívající tělo odmítat a nenávidět. Tím se roztočil celý "chorobný desetiletý kolotoč". Začala jsem hubnout a hubnout, být nemocná, uzavřená, depresivní a hlavně neschopná mluvit o tom, co mě trápí,“ popisuje anonymka, která se se svými potížemi obrátila na Centrum Anabell, které nabízí pomoc lidem s poruchami příjmu potravy a jejich blízkým.

„V sedmé třídě se stalo něco, na co nikdy nezapomenu. Měli jsme zrovna hodinu němčiny a učitelka řekla, že máme na jakéhokoli spolužáka říct něco z jeho pěkných vlastností – padala tam slova jako Michal je kamarádský, Broňa je upřímná, Verča je krásná, a pak jsem zaslechla jen: Pavlína je tlustá! Po celé třídě se rozléhal smích a mně bylo do breku,“ popisuje jeden ze spouštěčů své anorexie Pavlína v knize Jídlo není nepřítel.

Další konkrétní příběhy o vzniku poruch příjmu potravy uslyšíte v podcastu Stop anorexii. Ten najdete také na Spotify, Apple Podcasts, YouTube nebo Stopanorexii.cz.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky mentální anorexie, poruchy příjmu potravy, stop anorexii, duševní zdraví, podcast, Markéta Hamerníková

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.