Přerov plánuje linku na odpady, aby snížil emise z dopravy. Prostějově je naopak má dovážet

Autoři | Foto Město Přerov

Město Přerov plánuje v areálu skládky v Žeravicích postavit třídící linku na komunální odpad, aby snížilo emise z dopravy a ušetřilo. Sousední Prostějov jde zcela opačnou cestou. Přímo ve městě má vzniknout odpadové centrum, kam budou z okolí odpady dovážet tisíce kamionů, což značně zatíží životní prostředí.

Přetřiďovací linka komunálního odpadu vznikne v areálu skládky v přerovské místní části Žeravice do čtyř let a přijde zhruba na 60 milionů korun. Odpad, který bude možné využít, odtud poputuje k dotřídění do Olomouce.

"Na přerovské skládce tedy zůstane část odpadu, pro kterou už není další využití, a pouze ta využitelná část poputuje k dotřídění na moderní třídicí linku v Olomouci. Připravujeme se tímto na rok 2030, kdy v souladu se zákonem o odpadech začne platit zákaz skládkování," vysvětlil přerovský primátor Petr Vrána (ANO). Pro město to podle něho bude nejjednodušší, nejlevnější a nejekologičtější řešení, neboť ušetří za častější převoz odpadu, a tím sníží emisní zátěž.

Přerov je členem krajské odpadové firmy Servisní společnost odpady Olomouckého kraje, která v Olomouci-Chválkovicích plánuje vybudovat supermoderní třídící linku za 450 milionů korun. Krajská firma postup Přerova schvaluje. "Naše spolupráce ukazuje, jak efektivně jde řešit odpadové hospodářství na regionální úrovni. Předávání přetříděného odpadu nám totiž umožní optimalizovat kapacity třídicí linky v Olomouci, a tím dosáhnout i vyšší efektivity třídění," uvedl předseda představenstva firmy a zároveň olomoucký primátor Miroslav Žbánek (ANO).

Třídírna odpadů přímo v Prostějově se vrací do hry. FCC radikálně navýšilo kapacitu

Společnost FCC se nevzdala svého plánu postavit v Prostějově linku na zpracování odpadů, se kterým neuspěla v nedalekých Biskupicích. Kapacita zařízení navíc vzrostla o více než polovinu. Podle odpůrců projektu se tak tuny odpadů budou do...

Přerovská radnice by letos chtěla začít připravovat projekt, linka se bude stavět v letech 2027 až 2028. Se zahájením provozu město počítá v roce 2029. "Máme zkušenosti i potřebné kapacity, abychom zařízení úspěšně vybudovali a provozovali, proto do tohoto plánu jdeme," ubezpečil jednatel Technických služeb města Přerova Petr Měřínský

Například sousední Prostějov pod vedením ANO, Pévéčka a ODS jde zcela opačnou cestou. Z krajské odpadové společnosti vystoupil a nyní hledá vlastní cesty, jak likvidovat komunální odpad. Shodou okolností tento týden vyšlo najevo, že skupina FCC, v jejíž prostějovské pobočce má město čtvrtinový podíl, oživila plán postavit přímo ve městě obří třídící linku a drtičku odpadů.

Odpůrci varují, že kapacita této linky je daleko větší než množství odpadu vyprodukovaného ve městě, zbytek se tak bude muset do Prostějova dovážet, což zhorší už tak katastrofální stav zdejšího ovzduší. Z dokumentace EIA vyplývá, že půjde až o 77 nákladních automobilů denně.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky odpady, třídění, linka, doprava, Přerov, Prostějov, Olomoucký kraj, komunální odpad, Žeravice

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.